Oskar i pani Róża Bohaterowie

Peggy Blue –  chorowała na  chorobę błękitnej skóry – methemoglobinemia. Choroba spowodowana jest mutacją genetyczną, która prowadzi do tego, że krew chorego nie jest w stanie utrzymać dostatecznej ilości tlenu. Krew zabarwia się na niebiesko i tym samym skóra przyjmuje taki sam odcień.

Bardzo podobała się Oskarowi, mówił o dziewczynce : ,, Peggy Blue to niebieska dziewczynka. Mieszka w przedostatniej sali, na końcu korytarza. Uśmiecha się miło, ale prawie się nie odzywa. Wygląda jak wróżka, która wpadła na chwilę do szpitala, żeby odpocząć. Ma skomplikowaną chorobę, niebieską chorobę, jakiś problem z krwią, co powinna płynąć do płuc, ale nie płynie i przez to skóra nabiera niebieskawej barwy. Czeka na operację mającą sprawić, że stanie się różowa. Ja uważam, że to szkoda, Peggy Blue bardzo mi się podoba w błękitach. Jest wokół niej wielka cisza i mnóstwo światła, człowiek ma wrażenie, że wchodzi do kaplicy ''.

Oskar –
Główny bohater powieści to dziesięcioletni Oskar (pseudonim Jajogłowy), który wygląda
na siedem lat. Twierdzi, że nie wierzy w istnienie Boga, ale pisze do niego listy. Chłopiec przebywa w szpitalu, ponieważ choruje na raka. Leczenie chemią oraz przeprowadzona niedawno operacja przeszczepu szpiku nie dały spodziewanych rezultatów. Chłopiec domyśla się, że umrze, ale ilekroć o to pyta, ludzie udają, że nie słyszą. Jedyną osobą, która potrafi rozmawiać z Oskarem o śmierci jest wolontariuszka, pani Róża.