Jack Stapleton charakterystyka

Jack Stapleton charakterystyka

Jack Stapleton to bohater opowiadania ,, Pies Baskerville' ów '' , a także przestępca odpowiedzialny za śmieć sir Karola Baskerville.

Był to mężczyzna niewielkiego wzrostu, o twarzy wygolonej, o włosach ciemnych, gładko przyczesanych; mógł mieć lat trzydzieści parę do czterdziestu.

Podawał się za przyjacila Karola Baskerviile’a, naturalista, syn Rogera Baskerville, młodszego brata sir Karola; wywędrował do Ameryki z bardzo złą reputacją. Ożenił się w Kubie  z Beryl Garcia, najpiękniejszą kobietą w Costa-Rica, a sprzeniewierzywszy znaczną sumę z publicznych funduszów, zmienił nazwisko na Vandeleur, uciekł do Anglii i założył szkołę dla chłopców w Yorkshire.Do obrania tego zawodu skłoniła go znajomość, zawarta w drodze powrotnej z nauczycielem Fraserem. Weszli w spółkę. Dopóki Fraser żył, szkoła prowadzona była z poczuciem obywatelskich obowiązków, ale po jego śmierci zyskała jak najgorszą opinię, aż wreszcie okryła się hańbą. Vandeleur uznał za stosowne zmienić nazwisko.

Jako Stapleton, z resztkami ukradzionych pieniędzy, z pięknymi zbiorami entomologicznymi przesiedlił się do Anglii południowej. Potem osiedlił się w  w Devonshire, mając nadzieję na uzyskanie spadku.  Wykorzystał legendę o psie Baskerville;wó  i uwiódł oraz wykorzystał kochankę do osiągnięcia swojego celu. Był bezwzględny i gotowy do zamordowania człowieka w imię realizacji własncyh planów zodbycia majątku Baskervile;ów.

 Żona Beryl bała się męża, mówiąc spoglądała wciąż na Stapletona, jak gdyby szukała aprobaty.  Stapleton, jak twierdził Watson ma ,, w oczach groźne błyski, a zacięte usta zdradzają naturę twardą i nieubłaganą ''.

Stapleton był zdolny do zazdrości: widząc, że baronet zaleca się do jego żony, choć to leżało w jego zamiarach, nie mógł jednak powstrzymać się od gwałtownego wybuchu. Opamiętawszy się, udawał, że sprzyja rodzącemu się uczuciu, zapraszał sir Henryka do
Merripit-House, w nadziei, że wcześniej czy później nadarzy się sposobność wciągnięcia go w zasadzkę.
Muzeum Brytyjskie uznało,  że był autorytetem  na polu owadoznawstwa; odkrył dużo gatunków, które noszą nazwisko Vandeleur.
Nie można mu odmówić niezwykłego uroku osobistego, dzięki któremu uwiódł Laura Lyons . Stapleton wykazuje się olbrzymią wyobraźnią i kreatywnością w realizacji swych zbrodniczych planów.