Charakterystyka Tomka Sawyera

Tomek Sawyer był głównym bohaterem powieści Marka Twaina ,, Przygody Tomak Sawyera ''. Po śmierci matki,chłopcem i jego bratem Sidem zaopiekowała się ciotka Polly, która podjęła się trudnego zadania wychowania chłopców.
Tomek Sawyer to dziesięcioletni, szczupły chłopiec o ciemnych, kręconych włosach. Ubrany był niestarannie, często chodził boso, nosił połatane spodnie i kurtkę. Tylko w niedzielę ubierał się w odświętny strój: bluzę z marynarskim kołnierzem, buty i słomkowy kapelusza w cętki, który zakładał na „gładko zaczesane i symetrycznie ułożone po bokach loczki” .
Chłopiec nie lubił chodzić do szkoły i uczyć się. Chociaż słynął ze swojego sprytu oraz inteligencji nie osiągał dobrych wyników w nauce. Wynikało to głównie z jego lenistwa oraz niechęci do pracy. Miał bujną wyobraźnię, często wpadał na dziwne pomysły zabaw , w których brali udział jego przyjaciele. Był lubiany i towarzyski, a także honorowy oraz lojalny. Tomek to zaradny chłopiec, chociaż często kłamał, aby osiągnąć swój cel. Nie wahał się oszukiwać ciotki Polly oraz nauczycieli, ale nie chciał nikogo skrzywdzić. Był wrażliwym i i dobrym chłpcem, kochał swoją ciotkę, która twierdziła, że ma on złote serce.
Tomek był odważny oraz szlachetny, nie bał się przeciwstawić Indianinowi i złozył zeznania, które przyczyniły się do uniewinnienia Muffa Pottera. Miał odwagę wziąć na siebie winę Becky, dzięki czemu zasłużył na jej wdzięczność. Główny bohater ,, Przygód Tomka Sawyera '' to chłopiec wesoły, pomysłowy, towarzyski i żądny przygód.
Tomek Sawyer to bohater bardzo ciekawy, godny naśladowania. Chociaż nie był grzecznym chłopcem, jednak zawsze postępował honorowo oraz odważnie.