Przypomnij sobie mit o Tezeuszu i Minotaurze. W jaki sposób Zbigniew Herbert nawiązuje do mitycznej opowieści o Tezeuszu i Minotaurze ?

Przypomnij sobie mit o Tezeuszu i Minotaurze. W jaki sposób Zbigniew  Herbert nawiązuje do mitycznej opowieści o Tezeuszu i Minotaurze ?

Tezeusz poszukując ojca wyrusza do Aten, tam dowiaduje się, że król Minos upomina się o haracz, czyli siedem pięknych dziewcząt i siedmiu młodych chłopców. Tezeusz zapragnął pomóc ateńczykom, dlatego postanowił zabić Minotaura, ponieważ to jemu zostaną złożeni w darze młodzi ateńczycy. Umówił się z ojcem Ajgeusem, że wracają postawi czerwony żagiel, jeżeli jednak zginie będzie postawiony czarny żagiel. Tezeusz użył podstępu wybierając się na Kretę, ponieważ kazał przebrać się dwóm młodzieńcom za dziewczęta, mieli oni też poruszać się z wdziękiem i dbać o cerę. Gdy dotarł do celu, zakochała się w nim córka Minosa Ariadna, dzięki której udało mu się opuścić labirynt, w którym przebywał Minotaur. Ariadna poprosiła ukochanego, wchodzącego do labiryntu, rozwijał nic, która wskazała mu drogę w drodze powrotnej , po zgładzeniu Minotaura.Wracając do Aten zapomniał Tezeusz o postawieniu czerwonego żagla, zrozpaczony ojciec rzucił się ze skały.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.