Streszczenie Dolina Światła

Streszczenie lektury Dolina Światła

ROZDZIAŁ PIERWSZY

         Marcel zostaje odwieziony przez ojca do sanatorium Dolina Światła. Po przybyciu powitał go doktor Jael , chłopiec prosi ojca, aby szybko po niego przyjechał. Później udaje się do gabinetu doktora Jaela, który spisuje najważniejsze informacje na jego temat w księdze w płóciennej oprawie. Podczas rozmowy doktor wspomina takie fakty z życia Marcela, o których on nie chciałby pamiętać np. skrytykowanie rysunku, który znalazł ojciec chłopca w szkicowniku czy posądzenie przez rówieśników o kradzież kalkulatora . Lekarz sugeruje, że dopiero choroba chłopca i jego krwotoki z nosa zbliżyły do Marcel a jego ojca, który dopiero wtedy wykazał zainteresowanie chłopcem.

        Potem chłopiec wysłuchuje opowieści Trzeciego o Białym Lamie. Trzeci jako jeden z członków Rady Trzech miał obowiązek wprowadzania nowo przybyłych pacjentów, pokazuje Marcelowi okolicę sanatorium, sypialnię oraz wskazuje łóżko, które ma zająć. Potem przekazuje informacje na temat organizacji dnia w sanatorium, wspomina księgę doktora, do której nie ma dostępu nawet Siostra Przełożona oraz pokazuje salę gimnastyczną, klubową i biblioteczną. Za zgodą doktora, gdy Rady wyda przepustkę może wyjść na godzinę czy dwie na dyskotekę do pobliskiego miasta.

          Podczas pierwszej nocy Marcel nie może zasnąć i rozmawia ze swoim sąsiadem Piotrem, który wspomina, że też podczas pierwszej nocy miał problemy z zaśnięciem. Rozmawiają o Ewie, która dosiadła się do Marcela podczas kolacji, jak dowiaduje się od Piotra, zawsze była zainteresowana nowymi . Marcel pochwalił się jej, że dostał płyty od ojca, który mu je przywiózł z Paryża. Piotr wspomina o Barbarze swojej byłej dziewczynie, które nie odpisała na cztery jego listy, natomiast Marcelowi przypomina to Joannę, która przychodziła do niego do szpitala , przynosiła mu frezje, które chował do szafki. Jej ojciec ordynator leczył Marcela, dzięki temu mogła odwiedzać go o każdej porze. Piotr daje Marcelowi, pigułkę nasenną , którą dostał od Trzeciego za dodatkowe dyżury w kuchni. Okazuje się, taką tabletkę mogą tylko otrzymywać pacjenci przenoszeni do Sali 13. Po jej zażyciu Marcel od razu zasypia. Trzeci przedstawia Pierwszemu, który czytał ,, Don Kichota ” Marcela. Pierwszy cieszy się ze potkania oraz informuje, że docenia talent malarski Marcela.           Ma nadzieję na piękną gazetkę ścienną, twierdzi, że od ,, bohomazów ‘’ Pawła ,, robi się wszystkim niedobrze’’. Powierza też Marcelowi funkcję naczelnego grafika, na początku miał zostać tylko pomocnikiem Pawła, ale Trzeci przekonuję Radę, że Marcel zasługuje na szczególne wyróżnienie. Po skończonej rozmowie udaje się wgłąb parku, gdzie Ewa, Milczucha oraz Piotr układają stos na wieczorne ognisko. Trzeci prosi Marcela o narysowanie portretu Pierwszego, sugeruje, że należy go umieścić na gazetce ściennej. Marcel pomaga w przygotowaniu ogniska, informuje też, że został naczelnym grafikiem, Ewa, Marczucha oraz Piotr są zdziwieni, twierdzą, że Paweł poczuje się urażony.