Opis Katli

Opis Katli

Katla jest potworem. To smok rodzaju żeńskiego, który wydobył się z zamierzchłych czasów. I jest równie okrutna, jak Tengil.

Przyszła z Groty Katli. Zasnęła w niej kiedyś, dawno temu, podczas odwiecznej nocy, przespała milion lat i nikt nie wiedział, że istnieje. Ale któregoś dnia obudziła się i okropnego dnia przypełzła do zamku Tengila i dmuchnęła śmiercionośnym ogniem na wszystkich i na każdego z osobna. Gdzie szła, tam ludzie ginęli. Nie zabiła Tengila, bo  Tengil rzucił się do ucieczki przez rozliczne sale swojego zamku. A kiedy zbliżyła się, wyciągnął wojenny róg, żeby zwołać żołnierzy na pomoc. I zadął w róg. Wtedy Katla przyczołgała się do niego i od tego dnia słucha Tengila. Katla nie mieszka w Grocie Katli. Nigdy tam nie wróciła.

Tengil trzyma ją uwięzioną w pieczarze niedaleko Wodospadu Karma. W tej pieczarze przywiązana jest łańcuchem ze złota . Wychodzi tylko wtedy, kiedy Tengil zabiera ją z sobą, żeby straszyć ludzi, których chce nastraszyć.  Katla zabija wszystkich, których wskazuje Tengil. Jest wyjątkowo okrutna i bezwzględna.  

Jest przywiązana. Nie może ruszyć się dalej, niż na to pozwala łańcuch. Może dojść tylko do skały, na której stoi prawie zawsze i patrzy na Wodospad Karma. Szuka Karma wężą- olbrzyma , bo mieszkała  w zamierzchłych czasach, w wodospadzie i Katla nienawidziła go wtedy i nie może tego zapomnieć. Dlatego wpatruje się w wodospad.

Katla zginęła po długiej walce z Kamą.