Na podstawie wiersza powiedz, kim jest dla Mickiewicza człowiek mlody.

Na podstawie wiersza powiedz kim jest dla Mickiewicza człowiek młody. Czym dla poety jest starość ?Co to znaczy, że planeta ziemska jest stara ,, opleśniała ” ?

Mickiewicz pod określeniem ,, młodych ” rozumiał pokolenie ludzi pełnych entuzjazmu, którzy wierzyli w takie słowa, jak ludzkość, miłość i przyjaźń. Podzielali oni poglądy Schillera, którzy wierzył w sprawczą siłę marzeń. Razem, wspólnie działając w imię wzniosłej idei można zmienić świat. Młode pokolenie odrzuca indywidualizm pokolenia ,, starych ”.
Pokazy jest w utworze kontrast między ,, młodymi ” a ,,starymi ” . Poeta pokazuje dwa pokolenia w wierszu i je charakteryzuje. ,, Starzy ” nie mają żadnych uczuć, nie potrafią prawdziwie i głęboko odczuwać. Świat, który reprezentują jest martwy, pełen egoizmu i brzydoty. Są to ludzie niezdolni do żadnych wzniosłych czynów, bezczynni, bezwolni, myślą tylko o własnym szczęściu, nie troszczą się o zadowolenie innych. Samotni nie są potrzebni społeczeństwo jako bezużyteczni egoiści. Ale nadchodzi nowe pokolenie ,, młodych ” zdolnych do wzniosłych czynów dla dobra ogółu.

Spróbuj powiedzieć jak będzie wyglądał świat nowy, który ma powstać dzięki twórczej sile młodości?

Młodość daje nadzieję, na powstanie nowej, lepszej rzeczywistości pełen ludzi młodych, mających siłę wprowadzać wzniosłe idee w życie. W nowym świecie nie ma miejsca na egoizm, młode pokolenie stworzy świat pełen altruistów, gotowych poświęcić się w imię ogólnego celu. Młodzi potrafią przezwyciężyć swoje słabości, aby walczyć o szczęście innych. W nowych świecie będzie panowała miłość, przyjaźń, a także wspólnota w walce o wzniosłe idee.

Jakie zadanie Mickiewicz wyznacza przyjaźni? Przywołaj cytaty z wiersza.

,, Razem młodzi przyjaciele !..
W szczęściu wszystkiego są wszystkich cele; ”
Poeta nawiązuje do poglądów Schillera, który podkreśla wielką moc przyjaźni, wspólnego działania, dzięki któremu, razem można osiągnąć wiele, zrealizować szczytne cele czy idee.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.