Porównaj biblijną opowieść o początkach z greckim mitem..

Porównaj biblijną opowieść o początkach z greckim mitem o powstaniu świata. Jakie widzisz podobieństwo, a jakie różnice ?

        Według mitu greckiego świat narodził się z Chaosu, według Biblii w Ewangelii św. Jana Bóg ( Duch Boży ) stworzył świat. Według Biblii Bóg istniał zawsze, natomiast z w mitologii dopiero z czeluści, ciemności jaką był Chaosu wyłoniły się dwa pierwsze bóstwa: Uranos- Niebo oraz Gaja- Ziemia. Dzięki nim powstało pokolenie bogów. Z ich związku narodzili się cyklopi o oku w środku głowy, czyli kiklopowie oraz sturęcy, czyli hekatonchejrowie. Kiedy pojawili się bogowie, wtedy też narodziła się przyroda, woda, las, las i słońce oraz zwierzęta.
         Synów Uranos strącił do Czeluści Tartaru, Gaja poczuła nienawiść do męża za ten czyn. Wtedy zaczęła knuć spisek przeciwko władcy. Kronos pod wpływem matki strąciła Uranosa z tronu, a z jego krwi powstały Erynie, boginie zemsty.
        W mit grecki o powstania świata wpisany jest politezim, czyli wiara w istnienie wielu bogów. W biblijnej opowieści jest miejsce tylko na jednego Boga ( monoteizm ).
       Biblijny Bóg stwarza świat w ciągu sześciu, natomiast za powstanie świata mitologicznego odpowiedzialni są poszczególni bogowie: na przykład Demeter bogini urodzaju, Helios bóg słońca. Oba świata nie są doskonałe, w Biblii Ewa grzeszy nieposłuszeństwem i zrywa jabłko z drzewa mądrości, w mitologii okrutni bogowie walczą o władzę, bogowie mają wiele ludzkich cech, Hera wyróżniała się, że była zazdrosna, Hestia opiekuńcza, Dionizos łagodny. Bóg siódmego dnia odpoczął po stworzeniu świata, zachowuje się jak człowiek zmęczony pracą.