Cętkowana opaska streszczenie

Działo się to w kwietniu 1883 roku. W salonie Holmesa pojawiła się przestraszona młoda dama z prośbą o radę. Nazywała się Stoner i mieszkała z ojczymem pochodzących z rodu Roylottów ze Stoke Moran. Ojczym jako lekarz miał prowadził praktykę lekarską w Kalkucie, niestety w ataku wściekłości zabił pracującego u niego Hindusa, którego posądzał o kradzieże.

Kiedy doktor  Grimesby Roylott  mieszkał w Indiach poślubił panią Stoner, wdowę po generale Stonerze. Siostry bliźniaczki Julia  i Helena Stoner miały wówczas dwa lata. Wdowa dysponowała znaczną kwotą -tysiąc funtów rocznie i te pieniądze oddała doktorowi Grimesby  Roylott, z których utrzymywał on rodzinę. Matka bliźniaczek zginęła osiem lat temu w wypadku samochodowym, a doktor z bliźniaczkami zamieszkał w Stoke Moran. Doktor odziedziczył chorobą psychiczną, która spowodowała, że był bardzo konfliktowy i wybuchowy. Dochodziło do awantury z sąsiadami, a nawet toczyły się dwie sprawy w sądzie. Przyjaźnił się tylko z Cyganami, którym pozwalał na rozłożenie obozu na swojej ziemi.Jego pasją były zwierzęta hinduskie, w jego posiadłości znajdował się gepard oraz pawian.

Julia Stoner zmarła dwa lata temu dwa tygodnie przed datą swojego ślubu. Miała poślubić majora marynarki wojennej. Wcześniej skarzyła się, że słyszy niski gwizd. Helena wspominała, że Julia zmarła ze strachu. Helena usłyszała jej krzyk, pobiegła do pokoju  przerażonej Julii,, która zdążyła tylko wyszptać  słowa ,, cętkowana opaska ''. Potem zemdlała i nie odzyskawszy przytomności zmarła.

Dwa lata po tym zdarzeniu Helenie oświadczył się Percy Armitage. Przyjęła oświadczyny i miała wyjść za mąż. W tym czasie rozpoczął się remont jej pokoju, więc musiała przenieść się do pokoju swojej siostry.  Poprzedniej nocy Helena ułyszała cichy gwizd, taki sam, na jaki skarżyła się jej siostra przed śmiercią. Helena była przerażona i przyjechała o poradę do Sherlocka Holmesa. Bała się o swoje życie.

Po jje wyjściu w mieszkaniu Holmesa pojawił się  doktor Grimesby Roylott . Zakazał Holmesowi wtrącania się w jego sprawy, potem wygiął pogrzebacz, aby zademstrować swoją siłę i pokazać, że jest niebezpieczny.

Po wyjściu doktora Holmes udał się do izby adwokackiej, aby zdobyć informację na temat rodziny doktora Roylott . Dowiedział się, że Grimesby Roylott  dysponuje kwotą siedmiuset pięćdziesięciu funtów dochodu rocznie po zmarłej żonie. Każdej z sióstr mogła żądać dochodu 250  funtów po zamążpójściu. Gdy obie siostry wyszły za mąż  doktorowi  Roylott  zostałaby symboliczna kwota. Holmes podejrzewał, że doktor  Roylott  zamierza przeszkodzić siostrom  w przejęciu dochodu  po jego żonie.

Holmes z Watsonem udali się do Stoke Moran, aby rozwikłać sprawę i pomóc Helenie. Na miejscu okazało się, że Grimesby Roylott  wyjechał i wróci wieczorem, dlatego detektyw miał okazje, aby dokładnie obejrzeć dom o pokój Julii, w którym obecnie mieszkała Helena. Drzwi były zamykane na noc, więc nikt nie mógł wejść do pokoju z zewnątrz. Holmes zauważył jednak dzwonek, ktory znajdował się nad łóżkiem. Był połączony z otworem wentylacyjnym.Otwór wentylacyjny łączył się z kolejnym pokojem, gdzie mieszkał  doktor Grimesby Roylott . W  pokoju doktora Holmes zauważył małą smycz przewieszoną przez krawędź łóżka. Potem detektyw kazał Helenie przenieść się  do swojego pokoju. Stwierdził, że on z Watsonem będą nocować w pokoju Julii tej nocy.

Holmes z Watsonem wynajęli pokój w gospodzie Crown Inn, a wieczorem wrócili do posiadłości i udali się do pokoju Julii. Zauważyli, że łóżko na stałe jest przymocowane do podłogi i nie można go ruszyć. Holmes z Watsonem czuwali przez kilka godzin, gdy nagle usłyszeli dźwięk, Holmes zauważył żmiję, który przez otwór wentylacyjny przedostał się z sąsiedniego pokoju i po sznurze dzwonka zbliżał się do łóżka. Detektyw wystraszył żmiję uderzając trzciną, a potem słychać było krzyk doktora Roylotta. Watson z Holmesem wbiegli do jego pokoju. Doktor nie żył po ukąszeniu przez żmiję bagienną, która owinęła się wokół jego głowy.  Była to najbardziej jadowita żmija w Indiach. Wyglądała jak żółta cętkowana opaska. Holmes wrzucił ją do sejfu, gdzie wcześniej trzymał ją doktor.

Doktor wymyślił skuteczny sposób pozbycia się pasierbic, aby dysponować ich funduszami. Zabił Julię przy pomocy żmii, zamierzał też zabić Helenę. Odwoływał żmiję przy pomocy gwizdka i mleka. Koroner badający sprawę śmierci Julii nie zauważył śladów po ukąszeniu żmii. Po uderzeniu Holmesa trzciną żmija był tak rozjuszona, że po powrocie do pokoju doktora ukąsiła go.

Helena wyjechała do ciotki