Zinterpretuj obraz Tycjana Grzech pierworodny w kontekście właściwego fragmentu z Biblii.

Zinterpretuj obraz Tycjana Grzech pierworodny w kontekście właściwego fragmentu z Biblii.Zastanów się, czy malarz wiernie zilustrował scenę z raju, a także zwróć uwagę na sposób przedstawienie Adama, Ewy i szatana, a zwłaszcza na ich gesty.

Na obrazie znajduje się scena przedstawiająca grzech pierworodny, jakiego dopuścili się pierwsi ludzie na ziemi Adam i Ewa. Inspiracją do namalowania obrazu stała się Księga Rodzaju, to jeden z nielicznych fragmentów Starego Testamentu, gdzie przedstawieni są nadzy kobieta i mężczyzna. W Księdze Rodzaju Adam i Ewa dopiero po zjedzeniu owocu zerwanego z rajskiego drzewa zdają sobie sprawę, że są nadzy i zakrywają się liśćmi figowymi, na obrazie malarz niezgodnie z prawdą zapisu biblijnego namalował liście jeszcze przed popełnieniem grzechu pierworodnego.
Tycjan był wierny ikonografii religijnej, dlatego umieścił Adama po prawej stronie drzewa, która symbolizuje dobro, a Ewę po lewej stronie, która symbolizuje grzechu. Między nimi na drzewie został przedstawiony wąż w postaci dziecka, które podaje zakazany owoc Ewie. Waż jako dziecko symbolizuje przebiegłość zła, która może przybrać nawet niewinną postać. Można zadać sobie pytanie, czy Ewa zdawała sobie sprawę z wagi swojego uczynku ? Malarz sugeruje wyjątkowy spryt zła, które wciela się w postać niewinnego dziecka, może stara się usprawiedliwić słabość Ewy. Adam na obrazie Tycjana jest przerażony, stara się powstrzymać Ewę, widać strach na jego twarzy. W Księdze Rodzaju Adam zjada owoc, który podała mu Ewa, nie stara się jej powstrzymać, jest tak samo winny jak kusicielka. Zakłócenie równowagi w sposobie przedstawienia postaci na obrazie, które pochylone są ku sobie wprowadzają napięcie, jest zapowiedzą grzechu, który popełni Ewa. Ostatecznie wydaje się malarz całą winą obarcza Ewę, świadczy o tym lis, leżący u jej stóp- symbol zła i zmysłowości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.