Tomek w krainie kangurów streszczenie

Tomek w krainie kangurów       Alfred Szklarski

Zemsta
Był 1902 rok. Polska od ponad stu lat znajdowała się pod zaborami. W szkoła – warszawskich obowiązywał rosyjski – język zaborcy. Tomek Wilmowski chodził do IV klasy gimnazjum w Warszawie. Które: dnia na lekcji geografii do odpowiedzi został wywołany jego przyjaciel – Jura. Chłopiec, chcąc ratować kolegę, podszedł do tablicy, ponieważ nauczyciel miał bardzo slaby wzrok. Oszustwo by się udało, gdyby chłopców nie wydał Pawluk. klasowy lizus. Przyjaciele z trudem uniknęli kłopotów. Zemścili się na donosicie:- wrzucając mu za koszulę chrząszcza podczas jego odpowiedzi w obecności wizytatora na historii.

Tajemniczy gość
Gdy Tomek wrócił do domu ciotki, spotkała go niezwykła niespodzianka. Okazała się nią wizyta pana Jana Smugi, który czekał na niego. Mężczyzna był przyjacielem ojca Tomka i powiedział, że przyjechał po to, żeby zabrać chłopca do Triestu Tam miał się spotkać z ojcem, by wspólnie z nim popłynąć do Australii. Celem wyprawy było polowanie na kangury dla ogrodu zoologicznego w Hamburgu.

Spotkanie z ojcem
Tomek był niesamowicie szczęśliwy z powodu zbliżającego się spotkania z ojcem. Radowała go także perspektywa wspólnego wyjazdu do nieznanego i odległego kraju – Australii. Najpierw razem z panem Smugą udali się pociągiem do Krakowa, stamtąd do Wiednia, a następnie do Triestu nad Morzem Adriatyckim. Tam wsiedli na statek o nazwie „Aligator", by popłynąć do Australii.

Niespodzianki na  ,, Aligatorze''
Gdy znaleźli się na statku, Tomek otrzymał swoją kajutę oraz ubranie potrzebni podczas podróży. Dano mu także sztucer i zapoznano z bosmanem Nowickim i pozostałą częścią załogi statku. Marzenia Tomka o podróżach i fascynujących przygodach zaczęły się spełniać.