Najważniejsze kobiety

NAJWAŻNIEJSZE KOBIETY W LITERATURZE

 •  Ariadna – piękna królewna kreteńska, córka Minosa, siostra Minotaura, dzięki kłęb­kowi nici pomogła Tezeuszowi, w którym się zakochała, znaleźć drogę powrotną z labiryn­tu. Tezeusz pokochał ją, ale potem porzucił. Ariadnę znalazł bóg winorośli Dionizos i za­kochał się w niej.
 • Niobe – córka Tantala, żona króla Teb Amfiona, matka licz­nego potomstwa, szczycąca się nim i obrażająca tym matkę Artemidy i Apollina, Latonę, która miała tylko dwoje dzieci. W akcie zemsty bogowie wystrzelali całe jej potom­stwo: siedem córek i siedmiu sy­nów, a Niobe została prze- mieniona przez Zeusa w plączący kamień.
 • Demeter-bogini urodzaju, matka Kory porwanej przez boga podziemi Hadesa, zroz­paczona szukała córki, ukarała świat nieuro­dzajem. W efekcie spór między Demeter a Ha­desem rozstrzygnięto tak, że przez część roku Kora przebywała z matką (wtedy przyroda budziła się do życia), a przez część roku w pań­stwie podziemnym (wtedy przyroda okrywała się żałobą za sprawą Demeter).
 • Kora – córka Demeter, porwana przez Hadesa, bogini podziemi, zwana Persefoną.
 • Atena – bogini sprawiedliwej wojny i mą­drości, brała udział w sporze o jabłko piękno­ści, który toczył się między nią, Herą a Afro­dytą. Parys, jak wiadomo, przyznał jabłko Afrodycie w zamian za obietnicę miłości.
 • Afrodyta-bogini miłości i piękna, która wygrała w konkursie na najpiękniejszą roz­strzyganym przed Parysa, w zamian obiecała mu najpiękniejszą na świecie kobietę, Hele­nę. Afrodyta była żoną Hefajstosa, kulawe­go, brudnego, najpracowitszego z bogów, z którym nie dzieliła żadnych zainteresowań.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.