Mikołaj Rej

Mikołaj Rej urodził się 4 lutego 1505 roku. Do nauki specjalnie się nie przykła­dał, o czym świadczy fakt, iż nie ukończył szkoły ani w Skalmierzu, ani we Lwowie. Fiaskiem zakończyła się również wypra­wa do Krakowa i nauka na Akademii. Nieco wiedzy zdobył młody Mikołaj do­piero na służbie u wojewody sandomier­skiego Andrzeja Tęczyńskiego. Tam wprawiał się w pisaniu listów oraz poznał podstawy tak popularnej wtedy łaciny. Po śmierci ojca osiadł na stałe w Ziemi Chełmskiej prowadząc sprawy majątko­we i rodzinne. Wbrew obiegowym opiniom o bierności politycznej pisarza, brat czynny udział w życiu publicznym kraju. Był zwolenni­kiem egzekucji praw, sympatyzował z ru­chem reformacyjnym (przyjął kalwinizm). Udzielał się na sejmach, synodach prote­stanckich, uczestniczył w polemikach i dyskusjach politycznych. Jednak przede wszystkim pisał, przekonany o potrzebie rozwoju polskiej mowy. Dlatego większość je­go dzieł powstała w języku narodowym. Większość utworów Reja ma charakter dydaktyczny, poruszały one aktualne sprawy i odpowia­dały na żywotne problemy ludzi XVI wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.