Potop streszczenie – Tom I

Potop streszczenie

Tom I
Rozdział I

Akcja rozgrywa się w Wodoktach – majątku Billewiczów.W tym rozdziale poznajemy rozmyślania Aleksandry Billewiczówny, na temat testamentu jej zmarłego dziadka. Dowiadujemy się, iż ma ona obawy dotyczące jej ślubu z pułkownikiem Andrzejem Kmicicem, którego ostatni raz widziała przeszło 10 lat temu. Kiedy niespodziewanie do majątku przybywa Kmicic wyjaśnia powody swojego przybycia, Aleksandra przekazuje mu wolę swojego dziadka dotyczącą ślubu i roztoczenia opieki nad szlachtą laudańską.Młodzi zgodnie z testamentem wyznaczają datę swojego ślubu. Ma on się odbyć za pół roku. Po uroczystej kolacji Kmicic wyrusza do Lubicza.
Rozdział II
W tym rozdziale następuje przedstawienie postaci kompanów Kmicica. Akcja rozgrywa się w majątku Lubicz, który Kmicic odziedziczył po dziadku swej narzeczonej. Przedstawiona jest tutaj huczna uczta, która kończy się strzelaniem do obrazów przodków rodu Billewiczów oraz pijatyką i wyłapywaniem okolicznych dziewcząt.
Rozdział III
Wizyty Kmicica u Aleksandry. Kmicic ukrywa przed nią to co stało się w Lubiczu. Podczas jednego z kuligów młodzi wyznają sobie miłość. W tym czasie zjawia się wachmistrz Soroka, który informuje o pożarze w Upicie. Po otrzymaniu tej informacji Kmicic udaje się do tego miasta.