Przedstaw motywy, którymi kierował się główny bohater Zbrodni i kary, popełniając zbrodnię.

Przedstaw motywy, którymi kierował się główny bohater Zbrodni i kary, popełniając zbrodnię.

         Wiążą się one z artykułem Raskolnikowa na temat zbrodni. Otóż wedle niego społeczeństwo dzieli się na dwie klasy ludzi – zwykłych i geniuszy. Ci drudzy (np. Napoleon) mają prawo do łamania zasad społecznych, do stanowienia nowych praw, w specyficznych warunkach nawet do zbrodni, jeśli ta zostaje popełniona w imię wyższej idei i prowadzi do postępu (liczy się więc skuteczność działania). Mówiąc inaczej, mają prawo do absolutnej wolności. W pewien sposób czyn Raskolnikowa jest sprawdzianem jego teorii. Powieść Dostojewskiego stawia pytanie o sens popełnionej przez bohatera zbrodni.

         On sam zdaje się nie wiedzieć do końca, dlaczego zabił, podaje wiele sprzecznych wytłumaczeń tego faktu. W pewnym momencie mówi do Soni, że po¬pełnił ten czyn, gdyż chciał stać się człowiekiem, spełnić własną genialność. Długo jeszcze upatrywał swoją winę w tym, że okazał się za słaby i postanowił się przyznać. Okazuje się, że albo on sam nie był jednostką uprawnioną do zbrodni (był zbyt slaby), albo jego teoria jest błędna (kłóci się z naturą ludzką).
„Jeśli myśl Raskolnikowa była aż tak oryginalna, że nie przychodziła do głowy nikomu oprócz Dostojewskiego, to dlaczego on występuje przeciwko niej? Po co kruszyć kopie? Z kim walczy Dostojewski? Odpowiedź: z samym s o b ą. On jeden spośród wszystkich pozazdrościł przestępcy moralnej wielkości – i, nie mając odwagi wprost wyjawić swoich myśli, umieszczał je w odpowiednim »kontekście«". [L. Szestow],