Scharakteryzuj Jokastę. Czym różni się jej postawa od Edypa.

Scharakteryzuj Jokastę. Czym różni się jej postawa od Edypa.

W życiu Jokasty jest tajemnica, związana z porzuceniem dziecka w górach. Powodem tego postępowania była przepowiednia
„Iż kiedyś śmierć go z rąk syna pokona, / Co zeń zrodzony – i z mojego łona”), ze strachu przed wypełnieniem przepowiedni skazuje na śmierć własnego syna, co prowadzi do spełnienia się wyroków boskich.
Jokasta nieświadoma prawy wychodzi za mąż za Edypa, jest matką jego czworga dzieci. Kocha męża, stara się go wspierać, a także uspokajać, podkreślając, że przepowiednia delficka to tylko nie poparte faktami słowa : „Ja więc na słowa wróżbiarzy ni tyle / Się nie oglądam, a tyle je ważę…”. Była przekonana, że Edyp nie może być jej synem, stąd wynika jej spokój,zostaje zakłócony gdy zaczynają pojawiać się fakty prowadzące do ujawnienia przerażającej prawdy.
słowa Edypa o zabiciu pewnego mężczyzny przed laty (Lajosa), potem informacja, że Edyp nie był prawdziwym dzieckiem króla Koryntu – Polybosa. Jokasta wystraszona prosi męża po wizycie Posłańca z Koryntu, stara się chronić Edypa, nie chce, aby dowiedział się prawdy : „Jeśli, na bogów, życie tobie miłe, / Nie badaj tego; mej starczy katuszy”. Boi się, nie chce odkrywać prawdy. Edyp z kolei jest pełen odwagi, pychy, pragnie dowiedzieć się prawdy za wszelką cenę, nie czuje strachu. Jokasta przerażona, kierowana przeczuciem zwraca się z przestrogą do Edypa, aby przestał dociekać prawdy :„Bieda, nieszczęsny, to jedno już słowo / Rzeknę, a głos ten już będzie ostatnim”. Gdy zostały odkryte fakty, że Edyp jest synem Jokasty, nie może pogodzić się z brzemieniem winy, popełnia samobójstwo. Z kolei Edyp sam wyznacza sobie karę, wydłubuje oczy oraz skazuje się na wygnanie z Teb. Wie, że w ten sposób uratuje państwo przed karą znieważonych bogów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.