Charakterystyka Ernesta Nemeczka

 Charakterystyka Ernesta Nemeczka

Ernest Nemeczek miał 11 lat, pochodził z ubogiej rodziny, jego ojciec był krawcem. Należał do Związku Zbieraczy Kitu.
Rodzice bardzo kochali swego jedynaka. Był to niewysoki chłopiec, drobnej budowy ciała, szczuplutki i wątły. W dodatku był bardzo chorowity. Był najmniejszy i najsłabszy ze wszystkich chłopców. Nikt się nie przejmował tym szczupłym, wątłym chłopcem, jakby stworzonym na kozła ofiarnego. Później chłopiec udowodnił, że jest odważny i szlachetny.

Nemeczek był odważnym i mądrym chłopcem, ale też bardzo koleżeńskim i dobrym. Nie chciał sprawić przykrości ojcu Gereba, dlatego zaprzeczył, że jego syn jest zdrajcą. Wykazał się szlachetnością. Był oddany swoim przyjaciołom, jako szeregowy wykonywał pokornie wszystkie rozkazy swoich kolegów. Gotów był poświęcić wiele w obronie ulubionego miejsca spotkań chłopców.
Zdobył olbrzymi szacunek i znanie wrogów, gdy z olbrzymią odwagą przeciwstawił się czerwonym koszulom i z honorem poniósł konsekwencje swojej decyzji, czyli kąpiel w lodowatej wodzie. Zachował się honorowo, gdy odrzucił propozycję dowódcy czerwonych koszul i został wierny swojej drużynie. Zyskał w ten sposób szacunek Feriego Acza.
Dzięki swojej przenikliwości oraz zdolności do obserwacji ostrzegł Bokę przed planami zabrania Placu Broni i zdrajcą Gerebem.
Chłopiec pomimo wątłego wyglądu charakteryzował się olbrzymią siłą charakteru, w czasie choroby pojawił się na Placu Broni i pomógł kolegom wygrać bitwę z czerwonymi koszulami. Dzięki temu chłopcu zachowali swoje miejsca zabaw.

Po bitwie o Plac Broni w Wielkiej Księdze Zbieraczy Kitu umieszczono napis, że Nemeczek jest prawdziwym bohaterem i wpisano jego imię wielkimi literami, co uważano za największe wyróżnienie.
Nemeczek to bohater pozytywny, który budzi olbrzymi szacunek i sympatię czytelników. Z cała pewnością można brać przykład z jego postępowania, w którym kierował się honorem oraz lojalnością wobec przyjaciół.