Streszczenie Potop tom III

Tom III

Rozdział I

             Szwedzi niepocieszeni ciągłymi zwycięstwami Polaków i powrotem króla do kraju zaczęli plądrować i palić miasta i wsie mijane po drodze. Skupili swoją uwagę teraz na południowych terenach Rzeczpospolitej. Po tym jak Stefan Czarnecki wycofał swoje oddziały z pola bitwy agresorzy poczuli się niezwykle pewnie. Okazało się jednak, że oddalenie było wybiegiem – w międzyczasie zostali zabici szwedzcy dragoni.

Rozdział II

              Po tych wydarzeniach szwedzki król udał się w stronę Lublina. Karol Gustaw szykował się w tym czasie do zajęcia Zamościa. Czarnecki w celu obronienia miasta wysłał tam dwie chorągwie – Laudańską oraz Szemberkową. Skrzetuski, Wołodyjowski i Zagłoba spotykają się tutaj z księżną Gryzeldą. Po kolacji wszyscy dowiadują się, że Szwedzi są już blisko.

Rozdział III

            Szwedzi planowali zdobycie Zamościa. Mieszkańcy miasta szykowali się do obrony. Cały czas trwały kontrole, czy wojsko jest dobrze przygotowane. Szwedzi rozbili obozowisko pod murami miasta. Do miasta przybyli szwedzcy posłowie chcący pertraktować z Janem Zamoyskim. Posłowie oznajmili, że król przybywa w gościnę, zażądali otworzenia bram i wpuszczenia wojsk do zamku. Miejsce to miało służyć jako tymczasowy postój. Starosta odprawił posłów. Król szwedzki nakazał spalenie miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.