Wyzwolenie wyobraźni Maria Janion

  Maria Janion Wyzwolenie wyobraźni

  Romantyzm ujawnił całą nową rzeczywistość wewnętrzną, którą można by nazwać rzeczywistością swobodnych fantazmatów. Stąd swoista bezczelność i bezceremonialność romantyzmu, która tak oburzała klasyków. Dokonał odkrycia „człowieka podświadomego”, który zaczął swobodnie wypowiadać to, co do tej pory było starannie skrywane i tajone, a jeśli wychodziło na jaw – to tylko przy okazji jakiegoś znanego motywu antycznego.

  Romantykom niepotrzebne były antyczne preteksty, oni obnażali z całą swobodą fantazmatyczny świat wewnętrzny człowieka, zwłaszcza człowieka młodego. Na tym w dużej mierze polega romantyczny przełom nowożytności, gdyż tutaj tkwi początek nowej sztuki, posługującej się snami, fantazmatami, tworami wyobraźni, która nieraz bywała nazywana chorobliwą, ale z punktu widzenia Freuda – i słusznie – jest ona najzupełniej normalna.

  Normalności jej dowodzi też kino, gdyż ono to przynosi niezmiernie naoczne, bo wizualne właśnie ujawnienie fantazmatów Każdego. To znaczy, że Każdy może się w tych fantazmatach rozpoznać.

  Próba teorii fascynacji filmem , 1975

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.