Charakterystyka Anieli Kowalik

             Główną bohaterką książki pt. ,,Kłamczucha” Małgorzaty Musierowicz jest Aniela Kowalik. Mieszkała ona w Łebie, była jedynaczką oraz została wychowana przez ojca, ponieważ jej matka zmarła, gdy dziewczyna miała dwa lata. Aniela zakochała się w Pawle Nowackim, którego poznała na wakacjach. Z miłości do ukochanego pojechała do Poznania. Uczyła się tam w Liceum Poligraficzno-Księgarskim, mimo że interesowało ją aktorstwo.
            Aniela miała czarne włosy splecione w gruby warkocz oraz czarne, żywe oczy. Posiadała różowe policzki, spory nos i usta wskazujące na wybuchowy temperament. Nie była pięknością, lecz miała jednak urok osobisty.
               Aniela nie przywiązywała wagi do mówienia prawdy, z łatwością kłamała. Oszukała
ciotkę Lilę, że interesuje się malarstwem oraz oszukała Tosię, że Mamerciątka wypiły mleko . Przedstawiła się pani wicedyrektor jako Franciszka Wyrobek.
Aniela była uparta i zdecydowana, kiedy coś postanowiła, musiała to osiągnąć. Mimo sprzeciwu ojca wyjechała do Poznania, by tam się uczyć. Aniela cechowała się zaradnością, pracowała, by zapłacić za pokój. Aniela była wybuchowa, ponieważ kłóciła się z ojcem oraz zemściła się na Pawle, uderzając go pięścią w nos.
              Dziewczyna wyróżniała się błyskotliwością i inteligencją, potrafiła odnaleźć się w trudnej sytuacji. Świadczy o tym jej rozmowa z
ciotką Lilą o malarstwie, an którym się nie znała. Także nauka poligrafii nie sprawiała jej trudności. Aniela była egoistką, ponieważ nie liczyła się z innymi, ważne były dla niej tylko jej potrzeby. Pozostawienie Mamerciątek samych w domu i pójście do Pawła oraz przekonanie, że to nie ona powinna je odnaleźć , było dowodem jej egoizmu.
           Sądzę że,
Aniela ma złożoną osobowość, ma wady, ale też zalety. Należy ją cenić za jej błyskotliwość i intelekt. Natomiast jej wady, takie jak egoizm czy mówienie zasługują na naganę.