Pies Baskerville’ów streszczenie

I. Pies Baskerville'ów

        Pan Sherlock Holmes Pan Sherlock Holmes rano zaczął rozmawiać z Watsonem o lasce, którą gość Holmsa zostawiał wieczorem. Na lasce był napis „Jakubowi Mortimerowi M. R. C. S. od przyjaciół C. C. H.”, pod spodem zaś data: „ 1884 ''r

        Wtedy pojawił się doktor Mortimer ucieszył się, gdy zobaczył laskę, ponieważ był to prezent ślubny od pensjonariuszy hotelu Charing Cross. Stwierdził też, że będzie potrzebował pomocy Holmesa.

II.  Przekleństwo rodu Baskerville’ów

          Doktor Jakub Mortimer przyniósł rękopis pochodzący z 1742 roku. Ten dokument rodzinny został powierzony doktorowi przez sir Karola Baskerville'a, który zginął tragicznie trzy miesiące wcześniej. Doktor był jego osobistym przyjacielem i  lekarzem domowym. Karola Baskerville wierzył słowom zapisanym w dokumencie i był przygotowany na śmierć. Papier manuskryptu był pożółkły ze starości.  Doktor Mortimer zaczął na głos czytać rękopis, który dotyczył legendy rodu Baskerville’ ów.

          Za czasów Wielkiej Rewolucji w zamku Baskerville rządził Hugon, a był to człowiek porywczy i bezbożnik.  Hugon pokochał córkę czynszownika, dzierżawiącego grunta w pobliżu dóbr Baskerville. Ale dziewczyna obawiała się go jak szatana. Pewnego wieczora w dzień świętego Michała, Hugon na czele pięciu czy sześciu kompanów zakradł się do farmy i uprowadził dziewczynę. 

        Przywieźli biedaczkę na zamek i osadzili ją w komnacie wieżowej. Hugon i jego towarzysze zasiedli do nocnej uczty.  Słysząc ich pijackie wrzaski, dziewczyna  postanowiła ratować się. Ogromna brzoza osłaniała  okno tej narożnej komnaty. Dziewczyna uczepiło się jej gałęzi  i spuściłą się na nich na dół, a potem  łąkami i polami biegła do farmy swego ojca, oddalonej o trzy mile od zamku.