Wojna futbolowa streszczenie

Wojna futbolowa

Ryszard Kapuściński mieszkał  w Meksyku z  Luisem Suarezem, który potrafił przewidzieć wiele wydarzeń. Był przewodnikiem Kapuścińskiego po Ameryce Łacińskiej i znał się na polityce. Przewidział upadek Goularta w Brazylii, upadek Boscha w Dominikanie i Jimeneza w Wenezueli,  zapowiedział śmierć dyktatora Haiti Françoisa Duvaliera.

Gdy Lusi Suarez  zapowiedział wojnę, gdy  przeczytał w gazecie sprawozdanie z meczu piłki nożnej rozegranego między reprezentacjami Hondurasu i Salwadoru. Obie drużyny walczyły o prawo udziału w mistrzostwach świata, zapowiedzianych na lato 1970 roku w Meksyku. Pierwszy mecz odbył się w niedzielę 8 czerwca 1969 roku w stolicy Hondurasu Tegucigalpie.

Drużyna Salwadoru przyjechała do Tegucigalpy w sobotę i spędziła w hotelu bezsenną noc. Drużyna nie mogła spać, ponieważ kibice Hondurasu  hałasowali pod oknem całą noc. Następnego dnia Honduras pokonał zaspaną drużynę Salwadoru 1:0.

Kiedy napastnik Hondurasu, Roberto Cardona, strzelił  zwycięską bramkę,  18-letnia Amelia Bolanios, która kibicował drużynie Salwadora popełniła samobójstwo strzelając z pistoletu ojca.   W pogrzebie Amelii Bolanios, wzięła udział cała stolica. Na  pogrzebie pojawił się też prezydent, ministrowie i jedenastu piłkarzy – reprezentantów Salwadoru.

Tydzień później   w stolicy Salwadoru – w San Salwadorze, na stadionie o  nazwie Flor Blance (Biały Kwiat) odbył się rewanż.  Tym razem drużyna Hondurasu spędziła bezsenną noc, kibice Salwadoru hałasowali pod oknem hotelu. Zawodnicy zostali przewiezieni na stadion w wozach pancernych I Zmechanizowanej Dywizji Salwadoru,  co miało ich uratować przed mieszkańcami Salawadoru, którzy  stali  na trasie przejazdu trzymając portrety bohaterki narodowej – Amelii Bolanios.

Cały stadion był otoczony wojskiem. W czasie odgrywania hymnu Hondurasu stadion wył i gwizdał. Następnie, zamiast flagi narodowej Hondurasu, którą spalono na oczach oszalałej ze szczęścia widowni, gospodarze wciągnęli na maszt brudną, podartą ścierkę. Salwador zwyciężył  3:0, a trener Hondurasu Mario Griffin.  cieszył się, że przegrali, ponieważ jego  zawodnicy obawiali się o swoje życie.