Na podstawie satyry Żona modna opisz, w czym przejawiała się w oświeceniowej Polsce moda na cudzoziemski styl życia i obyczaje.

Na podstawie satyry Żona modna opisz, w czym przejawiała się w oświeceniowej Polsce moda na cudzoziemski styl życia i obyczaje.

Tytułowa żona modna to małżonka pana Piotra, który wyróżnia się urodą i wdziękiem. Przyzwyczajona do życia w mieście, niechętnie wyjeżdża na wieś do majątku męża. Jest zapatrzona w nowinki z Zachodu, szczególnie Francji i przyjmuje je bezkrytycznie, stają się dla niej synonimem dobrego smaku i gustu. Szuka rozrywek, ponieważ nudzi ją życie na wsi. Nie zamierza zostać wzorową gospodynią domową, ale światową damą. Podróżuje modną, angielska karetą na resorach, zabrała ze sobą wiele rzeczy, między innymi kaltki z ptakami, pudła, domowe zwierzęta.

Po przyjeździe od razu przystąpiła do modernizacji mieszkania i ogrodu zgodnie z najnowszymi trendami. W tym celu sprowadziła kosztowne meble, lustra, rzeźby i obrazy. Z pogardą odniosła się po oprzyjeździe do księdza i służąych, których zamieniał na wykwitną cudzoziemską służbę.

Bardzo szybko ziemiański dworek  męża zaczął przypominać warszawskie pałace. Zgodnie ze światową modą urządziła przyjęcie z fajerwerkami, co doprowadziło do pożaru stodoły. Nie przejęta zdarzeniem żona nie tylko nie pomagała w gaszeniu pożaru, ale utrudniała drwiąc razem z gośćmi  z męża zajętego gaszeniem ognia.

Uwagi męża na temat wysokich kosztów organizwoanych zabaw kwitowała wypominaniem posagu, jaki wniosła do małżeństwa.

Ostatecznie zrezygnowany mąż zgadza się na próżniacze i zbytkowne życie w mieście, gdzie przebywa od kilku tygodni z żoną.