Jaką charakterystyczną dla eposu figurę stylistyczną, zastosował Homer w następujacym fragmencie Iliady?

Jaką charakterystyczną dla eposu  figurę stylistyczną zastosował Homer w następującym fragmencie Iliady ?

Jak kiedy lew zaciekłego odyńca zmoże w zapasach,

W których się starły,o krutnie rozżarte, na górskich wyżynach

Nad źródełkiem maleńkim, bo z niego pić chciały oba,

Dzik zaś ciężko dyszący ulega lwu silniejszemu-

Tak i syn Menojtiosa waleczny, sam wielu zgładziwszy

Poległ, dzidą rażony potomka Priama, Hektora …

Pieśń XVI, przełożyl Ignacy Wieniewski

 

Horacy zastosował porównanie homeryckie, czyli porównanie, w którym człon porównujący jest obrazem poetyckim rozbudowanym do rozmiarów epizodu.
We fragmencie śmierć syna Menojtiosa – Patroklosa ( przyjaciela Achillesa ), który zostaje zabity przez syna Priama – Hektora porównuje Homer do zabicia dzika ( odyńca ) przez lwa. Powodem ataku lwa na dzika był spór o pierwszeństwo napicia się wody ze źródła.
porównanie homeryckie – porównanie, gdzie jeden człon jest długim opisem ludzkich czynów porównanym do zachowania zwierząt lub zjawisk przyrody.

Do której przygody Odyseusza odnosi się następujący cytat :

Pytasz o moje sławne imię, zaraz ci je powiem (..) Na imię mi Nikt. Nikt zwali mnie ojciec i matka, i wszyscy towarzysze. Tak rzekłem, a ów serce nielitościwym odparł (..)

Cytat odnosi się do drugiej przygody Odyseusza, który płynąc o Morzy Sycylijskim dopłynął do kraju zamieszkiwanego przez Cyklopów. Byli to olbrzymi, których cechą charakterystyczną było jedno oko, znajdujące się na środku czoła. Kraina Cyklopów słynęła z żyznych ziem, na których pasły się niezliczone ilości kóz oraz owiec. Odyseusz z towarzyszami zwiedzając wyspę w poszukiwaniu jedzenia, znaleźli się w pieczarze jednego z Cyklopów – Polifema. Gdy olbrzym wrócił zaczął zjadać nieproszonych gości. Odyseusz, aby uratować życie swoje i towarzyszy postanowił oszukać Polifema. Na początek upił winem olbrzyma, potem pozbawił go oka, następnie razem z towarzyszami uciekł z jaskini ukryty pod brzuchami owiec, które Polifem rano wypuszczał z pieczary. Odyseusz przedstawił się Polifemowi jako NIKT.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.