Mila Borejko charakterystyka

Główną bohaterką powieści ,, Kwiat kalafiora ’’ Małgorzaty Musierowicz jest Melania Borejko nazywana Milą.

Była matką czterech córek : Idy, Gabrieli, Patrycji i  Natalii, która potrafiła zachować równowagę dzięki dzięki specjalnemu systemowi, wypracowanemu przez długoletni trening psychiczny. Wszelkie konflikty między córeczkami przyjmowała mianowicie do wiadomości tylko powierzchownie.

Mila Borejko była szczupła i niska. Miała ponad czterdzieści lat, ale wyglądała na więcej. Jej twarz nosiła ślady wszystkich trosk oraz kłopotów,  o których starała się zapomnieć. Tylko oczy były w jej twarzy młode – świeciły miłym, dobrym, błękitnym spojrzeniem. Mama  Borejko była osobą miłą i dobrą, ale też apodyktyczną : ,, była małym domowym tyranem, pełnym skoncentrowanej energii, wiecznie czymś zajętym i niezłomnie oddanym swojej rodzinie .’’Lubiła gotować dla swojej rodziny oraz dbać o swoje córki : ,, mama dokazywała cudów pomysłowości, by gatunkowo skromne pożywienie uczynić pożywieniem wysokokalorycznym, wysokobiałkowym i pełnym witamin ''

Mama od urodzenia Natalii przestała pracować w biurze i zajęła się wyłącznie domem oraz wychowaniem córek. Nie zarabiała dużo  dziergając  na maszynie dziewiarskiej swetry i czapki, co zlecała jej Spółdzielnia Pracy „Świt”. Mila Borejko kochała swoje córki, starał się im pomagać oraz doradzać. Gabrysia udała się do mamy do szpitala z prośbą o radę w sprawie swoich problemów sercowych z Januszem Pyziakiem.

Myślę, Mika Borejko to przykład dobrej i kochającej matki. Dzięki niej w domu panowała miła i bezpieczna atmosfera.