Celestyna Żak charakterystyka

Charakterystyka Celestyny Żak

Główną bohaterką powieści Małgorzaty Musierowicz ,, Szósta klepka '' jest Celestyna Żak. Szesnastoletnia uczennica pierwszej klasy liceum w Poznaniu.

Celestyna Żak zwana przez rodzinę Cielęciną  miała twarz miłą i sympatyczną, różową o jasnych oczach i jasnych brwiach, jasnych rzęsach i ,,jasnych kudłatych włosach ''. Jasne oczy miały spojrzenie uczciwe i myślące , na twarzy malowała się wrodzona pogoda ducha i poczucie humoru. Cesia jednak uważała, że jest brzydka ,, brzydotą banalną odstraszającą , prozaiczną ‘’. Ona sama uważała swoją twarz za ,, nieinteligentny kawałek różowego mięsa ''. Największym kompleksem Cesi były grube łydki.

Uczęszczała do klasy Ib i była niezadowolona , ponieważ od początku roku nie potrafiła znaleźć sobie przyjaciółki, a była zbyt dumna i nieśmiała, aby zabiegać o względy koleżanek. W domu zajmowała zawsze ostatnie miejsce w przeciwieństwie do rozflirtowanej i szalonej siostry. Rzetelnie i cicho wypełniała wszystkie swoje obowiązki domowe. Cesia w towarzystwie koleżanek z roku swojej siostry Julii , ubierających się ekstrawagancko, czuła się nieatrakcyjnie i zwyczajnie, jak ,, zakurzony sprzęt domowy ''. Cesia kochała i podziwiała swoją siostrę Julię, chociaż zazdrościła jej talentów, wdzięku i swobody bycia . Czuła się nie tylko gorsza od siostry , ale od też od innych dziewcząt. Nie wiedziała, że jej osobą o urodą był zafascynowany Jerzy Hajduk kolega z klasy, który nawet czekał na nią przed wyściem do szkoły i codziennie śledził.

Celestyna miała żal do siebie, że zamiast zajmować się swoimi kompleksami, powinna poświęcić uwagę światu, zostać zakonnicą, lub pracować w domu sierot lub służyć trędowatym. Marzyła, by skończyć studia medyczne i zostać lekarzem. Czytała książki medyczne, udowodniła swoją wiedzę, gdy u Bobcia pojawiła się różowa wysypka. Cesi od razu wiedziała, ze jest to różyczka. Swoim oczytaniem i trafnością diagnozy zdobyła szacunek całej rodziny. Brak pewności siebie utrudniał Cesi życie i nawiązywanie przyjaźni.Celestyna była odpowiedzialną osoba mimo młodego wieku. Tata Żaczek prosił Cesię o załatwianie poważnych spraw dotyczących domu ; na przykład zgłoszenia do PZU zalania mieszkania.

Celestyna umiała dobrze gotować, gotowała obiady w rodzinie Żaków. Celestyna jako osoba bardzo rzetelna postanowiła pomóc mamie w prowadzeniu domu, myła naczynia ofiarnie i nie tłukła naczyń w przeciwieństwie do leniwej siostry Julii. Powoli całego gospodarstwo było na jej głowie, potem pomagała jej ciocia Wiesia

Celestyna umiała swoja osobowością i urodą zainteresować kolegę Julii – brodacza Zygmunta, który umawiał się z nią  do kina. Cesia Żak jednak jako cel swoich uczuć wybrała kolegę z klasy mądrego i oczytanego Jerzego Hajduka.

Jako mądra i rzetelna uczennica została przez profesora Dmuchawca wychowawcę klasy Ib wyróżniona obowiązkiem pomocy Danusi Filipiak. Codziennie uczyła się ze swoja nowa przyjaciółką, pomagała jej w nauce.

Celestyna Żak to mądra, odpowiedzialna szesnastolatka. Myślę, że chciałabym mieć taka przyjaciółkę.