Czy warto w kierować się w życiu potęgą rozumu i wolną wolą ?

Czy warto kierować się w życiu potęgą rozumu i wolną wolą ? W swojej pracy odwołaj się do wybranych utworów literackich.

Myślę, że rozum i  wolna wola są niezwykle ważne, aby osiagać zamierzone cele i realizować swoje marzenia. Moim zdaniem rozum ma ogromną moc,  dzięki niemu można uniknąc niepowodzeń i  pokonać przeciwności. Wolna wola pozwala realizowac wspaniałe marzenia.

Główny bohater opowiadania ,, Stary człowiek i morze '' – Santiago walczył o swoje marzenia wykorzystując rozum oraz wolna wolę. Marzenia o złowieniu marlina, wspaniałej ryby stały się celem życia starego rybaka. Kiedyś słynął ze swoich umiejętności ciesząc się sławą doskonałego rybaka. Pragnął jeszcze raz udowodnić, że potrafi złowić olbrzymią rybę. Decydując się na smotną walkę z żywiołem wykorzystał całą swoją wiedze na temat morza, połowu ryb. Jego mądrość pozwoliła mu przetrwać trudne chwile, wiedział, że warto walczyć o realizację marzeń. Wielu odradzało staremu rybakowi ryzykowna wyprawę w morze, ale wolna wola kazała mu dokonac niemożliwego – wypłynąć samotnie, stoczyć walkę z olbrzymim marlinem i złowić rybę swoich marzeń. Myślę, że trzeba walczyć o marzenia.