Odyseusz określany bywa jako homo viator, a jego drogę do domu odczytuje się jako metaforę ludzkiego życia.

Odyseusz określany bywa jako homo viator, a jego drogę do domu odczytuje się jako metaforę ludzkiego życia. Podaj argumenty na poparcie tego stwierdzenia.

Odysesz to bohater, który został skazany przez los na 10 letnią tułaczkę. Odys to pielgrzym przeciwstawiający się przeciwnościom losu oraz walcząmi z trudnościami, które pojawiły się na jego drodze. Losy Odyseusza odczytuje się jako metaforę ludzkiego życia, w którym człowiek zmaga się z wieloma problemami. Na swojej drodze ludzie spotykają podobnie jak Odys  ludzi życzliwych, którzy z chęcią pomogą, ale muszą też wlaczyć z wrogami.

Człowiek jest pełen sprzeczności, zmiennych emocji, jego życiem często rządzi przypadek, a nie świadomy wybór. Odysesz spotkał na swojej drodze Polifema, pozbawiajac go oka ściągnął na siebie nieszczęścia. Przez swoją dumę i pychę zdradził mu swoj imię, przez to cyklop poznał swojego oprawcę i poprosił swojego ojca Posejdona o zemstę na nim.

Klatwa jaką rzuciał na niego Posejdon skazała go na kilkuletnią tułaczkę. Takie zdarzenie często jest wpisane w życie człowieka, jego pewność siebie, pycha zostają często ukarane. Życie człowieka przypomina tułaczkę Odyseusza ciągłą walkę o przetrwanie, o zrealizowanie swoich planów, o spełnienie marzeń. Marzeniem Odysa był powrót do swojej ojczyzny Itaki, do ukochanej żony  Penelopy i syna Telemacha. Dla spełnienia swoich planów gotów był poświęcić wiele . Jego wytrwałość, odwaga zostały nagrodzone i osiągnął swój cel. Myślę, że każdy, pomimo przeciwności losu powinien walczyć o swoje marzenia.