Geneza Makbeta

Gdy na angielski tron wstąpił Jakub I w roku 1603, zaczęto interesować się historią Szkocji, ale też dynastią Stuartów, z której wywodził się król. Prawdopodobnie Szekspir postanowił napisać sztukę, która będzie na czasie, to znaczy będzie zgodna z zainteresowaniem bieżącymi wydarzeniami.  Tworząc Makbeta Szekspir opierał się na autentycznych wydarzeniach, które umiejętnie wzbogacił własnymi        pomy­słami. Źródłem, z którego korzystał, były Kroniki Anglii, Szkocji i Irlandii Raphaela Holinsheda. Kronikarz  opi­suje wydarzenia mające miejsce w 1039 roku, kiedy to szkocki rycerz Macbeth zamordował swego władcę Dunkana. Następnie zginął z ręki syna króla, Malkolma, który wstąpił na tron jako Malkolm III. W utworze pojawia się też postać Banko, który miał zapoczątkować linię Stuartów, jednak te wydarzenia nie były zgodne z prawdą historyczną. Współcześni Szekspirowi bardzo cenili utwory, które nawiązywały do historycznych wydarzeń, dlatego jego sztuki  historyczne, zajmują ważne miejsce w jego twórczości.