Charakterystyka porównawcza Balladyny i Aliny

      Balladyna i Alina to główne bohaterki dramatu Juliusza Słowackiego   pt. ,, Balladyna”. Są siostrami, które pochodzą z biednej i prostej rodziny. Ich matka jest wdową. Mieszkają w ubogiej chatce.

      Balladyna jest brunetką o alabastrowej cerze i czarnych oczach. Wyróżniają ją hebanowe, długie włosy. Alina jest blondynką o szczupłej i zgrabnej sylwetce. Ma włosy splecione w warkocz oraz fiołkowe oczy.

      Tytułowa bohaterka była przebiegła oraz nieszczera, ponieważ oszukała matkę, mówiąc, że Alina uciekła z ukochanym. Jednak Alina w przeciwieństwie do swojej siostry jest kochająca i troskliwa, bo szczerze kocha matkę. Troszczy się o nią oraz stara się wyręczać ją w pracy. Cieszy się, gdy matka jest szczęśliwa, snując plany o bogatych mężach dla swych córek. Balladyna jest zakłamana, gdyż spotyka się z Grabcem, mimo że go nie kocha.  Zamierza poślubić Kirkora, ponieważ pragnie władzy i pieniędzy.

     Jej siostra jest natomiast prawdomówna i szczera, ponieważ w rozmowie z Kirkorem kieruje się uczuciem i mówi to, co podpowiada jej serce. Balladyna z zimną krwią dopuszcza się wielu zbrodni, zabiją siostrę i wypędza z zamku matkę, dowodzi tym, że jest wyrafinowana i okrutna. Alina to osoba ufna i łatwowierna, gdyż nie przeczuwała niebezpieczeństwa grożącego jej ze strony starszej siostry.

      Negatywna bohaterka ,, Balladyny ” jest fałszywa, bezwzględna i opryskliwa, bo wyrzeka się własnej przeszłości, wiejskiego pochodzenia i rodzonej matki. By osiągnąć cel, dopuszcza się licznych zbrodni i lekceważy matkę.

      Alina zaś jest pracowita, ponieważ szybko zbiera maliny, wykonuje prace domowe i lubi się tym zajmować.

      Moim zdaniem bohaterką pozytywną i godną naśladowania jest Alina, gdyż zyskała moją sympatię i współczucie, jest przykładem dobrej córki i siostry, jest uosobieniem dobroci. Balladyna natomiast jest bohaterką negatywną, budzi odrazę i niechęć. Nie posiada zalet godnych naśladowania.