Rola kobiety w kulturze

ROLA KOBIETY W KULTURZE

Matka -w tej roli kobietę w sztuce i lite­raturze przedstawiano chyba najczęściej. Pramatką ludzkości jest biblijna Ewa. Wresz­cie Maryję poznajemy jako matkę Boga i człowieka. Z mitolo­gii pamiętamy zbolałe matki – boginię Demeter i ziemiankę – Niobe (rozpaczającą z powodu zabicia jej potomstwa).
Żona Kreona od­biera sobie życie, gdy dowiaduje się o śmier­ci samobójczej swego syna, Hajmona, narzeczonego Antygony. Z ko­lei żona króla Troi, Priama, Hekuba, wyjąca z bólu po stracie swych dzieci przemieniona zostaje w sukę. Matka staruszka z Balladyny dba o przy­szłość swych córek i nawet na mękach nie wydaje imienia jednej z nich, gdyż wie, że za swe niegodziwe wobec matki czyny Ballady­na ma zostać ukarana śmiercią.

W Niemcach Leona Kruczkowskiego pani Soerensen próbuje uratować życie swemu uwięzionemu synowi, antyfaszyście.
To na pewno nie wszystkie przykłady ma­tek w literaturze. Można by je mnożyć. Mary­ja w roli matki pojawia się na obrazach, po­cząwszy od średniowiecza, poprzez renesans, aż po współczesność. Macierzyństwo to bardzo znany obraz Stanisława Wyspiańskiego, taki tytuł noszą też obrazy Olgi Boznańskiej. Ale pierwsze figurki matek znamy jeszcze z cza­sów prehistorycznych. Eksponowały one cechy płciowe kobiety, płodność, którą symbolizowa­ły zwłaszcza bujne piersi. Rola matki, chyba najważniejsza z ról kobiecych, w żadnym okre­sie nie opuszcza literatury i sztuki.

Niewinna dziewczyna – to bohaterka, którą znamy np. z Zemsty Fredry, czyli Klara, taka też jest Zosia z Pana Tadeusza, Oleńka Billewiczówna z Potopu czy Helena Kurcewiczówna z Ogniem i mieczem albo Danuśka z Krzyżaków Sienkiewicza. Podobne niewin­ne panny poznacie, czytając literaturę, którą będziecie omawiać w szkole ponadgimnazjalnej, np. Śluby panieńskie Fredry czy Moral­ność pani Dulskiej Zapolskiej (Mela). A mo­że ktoś z Was oglądał już te sztuki?
Przekorna dziewczyna – to osoba ro­biąca niekiedy innym na złość, ale w gruncie rzeczy dobre, niewinne dziecko. Takie są bo­haterki Ślubów panieńskich (Klara i Aniela), Basia z Pana Wołodyjowskiego i w pewnym sensie Klara z Zemsty Fredry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.