Rola chóru
Chór pełni w tragedii głównie funkcję kompozycyjną. Liryczne pieśni są przerywnikami pomiędzy epejsodionami i uprawdopodobniają bieg czasu. Stanowią też komentarz do wydarzeń, ocenę sytuacji i bohaterów. W Antygonie chór składa się ze starców tebańskich. Są to dojrzali, doświadczeni obywatele miasta, obiektywni, nie biorący udziału w akcji świadkowie wydarzeń.
Warto więc prześledzić, jakie stanowisko reprezentuje chór.Kreon wzywa ich na naradę po objęciu tronu, a więc nie są to zwykli obywatele, jest to rada królewska. Kreon nazwał ich „podporami tronu”, Uczył się z ich zdaniem. Gdy wydał zakaz grzebania Polinika, Przodownik chóru uprawomocnił to, mówiąc: „Tak więc, Kreonie, raczysz rozporządzać Ty co do wrogów i przyjaciół grodu. A wszelka władza zaprawdę ci służy I nad zmarłymi i nami, co żyjem” Poparcie chóru dla poczynań
Kreona nie jest jednak bezwzględne. Po opowieści Strażnika o pogrzebaniu zwłok, w której znalazła się też wzmianka o tym, że nie zostały one naruszone przez psy ani ptactwo, Przodownik zauważył: „O panie, mnie już od dawna się roi, że się bez bogów przy tym nie obeszło. Tak więc chór wykazuje sprzeczności między zakazem Kreona a prawami bożymi, co może wywołać gniew bogów, ale uznaje też prawo władcy do rządzenia i podejmowania decyzji. Stara się zachować obiektywizm, nie opowiada się po żadnej ze stron, obserwuje i czeka na bieg wypadków, bo nie ma na nie przecież wielkiego wpływu.Zauważa i potępia krnąbrne zachowanie Antygony. Pytaniami o to, czy rzeczywiście król chce skazać ją na śmierć, stara się mitygować Kreona, ale nie protestuje, gdy ten stwierdza, że taka jest wola jego i jego doradców. W sporze Kreona z Hajmonem chór też nie opowiada się ani po stronie ojca, ani po stronie syna, choć przestrzega: „ O panie, słuchaj, jeśli w porę mówi, A ty znów ojca; obaj mądrze prawią” .Chór starców wobec popędliwości bohaterów stara się zachować rozsądek, szuka kompromisu, złotego środka, rozważa racje przeciwników. Ich postawa nie wynika z kunktatorstwa i asekuranctwa. Są starzy, mądrzy, doświadczeni, ale kto ich wysłucha? Czy ich rady powstrzymałyby Antygonę? Wpłynęły na Kreona? Ich stanowisko jest wynikiem doszukiwania się racji po obu stronach, szukania rozwiązań kompromisowych. Chór reprezentuje głos opinii publicznej, świadków zdarzeń nie mających wpływu na ich przebieg, ale oceniających obiektywnie ich uczestników.