Wskaż gatunki literackie obecne w literaturze oświecenia, które realizowały hasło ,, uczyć – bawiąc ”.

Wskaż gatunki literackie obecne w literaturze oświecenia, które realizowały hałso  ,, uczyć – bawiąc ''.

Bajka jest jednym z najstarszych gatunkówl iterakcich – pierwszym bajkopisarzem był prawdopodobne Ezop, grecki niewolnik żyjący w VI w p.n.e  Bajka to kótki utwór pisany wierszem, który przedstawia prostą historię i zawiera pouczający wniosek, czyli morał. Najczęściej bohaterami bajek były zwierzęta uosabiające typowe cechy ludzkie. W oświeceniu autorem bajek był Ignacy Krasicki np. ,, Jagnię i wilcy'', Wilk i owce '',  ,, Lew pokorny ''.

Poemat heroikomiczny to dłuższy, wierszowany utwór epicki będący parodią eposu bohaterskiego, w którym błahy temat przedstawiony jest w spoósb przesadnie patetyczny w celu osiągnięcia efekty komicznego. Teksty parodiujące epos bohatersi, popluarne a wntyku powróciły w późnym renesansie w przez następne dwa stulecia cieszyły sie powodzeniem wśród pisarzy i czytelników. Przykładem poematu heroikomicznego jest ,, Monachomachia '' Ignacego Krasickiego. Poeta parodiując epickie opowieści o wijennych zmaganiach przedstawia historie konfliktu między zakonnikami z dwóch klasztorów – dominikanów i karmelitów. Autor opisuje jak  bezsensowny spór teologiczny zmienia się w bitwe na pięści, kufle i uczone księgi używane jak obroń. Poeta zamierza napiętnować ciemnote i pijaństwp panujące w tzw. zakonach żebraczych.

Innym gatunkiem literackim mający charakter dydaktyczny  w oświeceniu była satyra. Obejmuje utwory osmieszajace jakieś postawy, poglądy czy zachowania, a także konkretne osoby lub środowiska. Satyra posługuje sie środkami wywołujacymi efekt komizmu, między innymi karykaturą i hiperbolą. Przykładem satyry oświeceniowej jest ,, Żona modna '' Ignacego Krasickiego, która ukazuje perypetie źle dobranej pary małżeńskiej.