Krzywousty mężczyzna streszczenie

Krzywousty mężczyzna

Izaak Whitney był uzależniony od opium. Przez wiele lat walczył z nałogiem. Pewnego wieczoru w czerwcu 1889 roku pojawiła się u doktora Watsona jego żona z prośbą o pomoc. Kate Whitney była przyjaciółką pani Watson. Prosiła o pomoc, ponieważ jej męża nie było już dwa dni w domu.

Zazwyczaj chodził do palarni opium i wracał następnego dnia. Kate Whitney sądziła, że będzie można go znaleźć w barze o nazwie Gold na ulicy Upper Swandam Lane.Doktor Watson pojechał do palarni opium, odnalazł  Izaaka i odesłał go do domu w dorożce.

W palarni spotkał też Sherlocka Holmesa, który w przebraniu starca zbierał tam informacje, ponieważ prowadział nową sprawę. Poprosił Watsona o pomoc w jej rozwiązaniu. Detektyw mieszkał w czasie prowadzenia śledztwa w  Cedars domu zaginionego Neville'a St. Claira.

W czasie jazdy powozem do domu wprowadził Watsona w sprawę. Usiłował rozszyfrować zagadkę zniknięcia Neville  St Clair. Neville  St Clair przybył  do Lee w 1884 i wynajął olbrzymią willę. Trzy lata później ożenił się z córką miejscowego właściciela browaru i miał dwoje dzieci. Nie miał żadnego zawodu, ale jeździł do pracy rano i wracał z Cannon Street  o 17.14 każdego wieczora. Obecnie Neville  St Clair miał 37 lat i  żadnych problemów finansowych.

W poniedziałek Neville St Clair udał się do miasta, obiecał, że wróci z pudełkiem klocków dla syna. W tym dniu jego żona odbierała w mieście przesyłkę. Przechodziła przez Swandam Lane  i zobaczyła swojego męża w oknie w domu naprzeciwko. Potem usłyszała jego krzyk. Nie miał na sobie ubrania tylko płaszcz i machnął do niej gwałtownie. Przerażona żona zaczęła szukać męża, okazało się, że dom, w którym widziała męża to była palarnia opium. Wbiegła do tego domu, ale  jego właściciel Lascar wyprowadził ją siłą na ulicę. Wróciła tam z policją, lecz  pokój, w którym wcześniej widziała męża był pusty.  Znalazła tam tylko pudełko klocków. Okazało się, że to był pokój kaleki – żebraka. Za zasłoną w jego pokoju znajdowała się odzież St Claira, a na parapecie krople krwi.Żebrak został aresztowany.

Właściciel domu i palarni  Lascar twierdził, że nic nie wie o zniknięciu Claira. Ubranie Claira znaleziono w pokoju, w którym  mieszkał  zawodowy żebrak kaleka – Hugh Boone. Codziennie żebrał, a jego wygląd przerażał, miał pomarańczowe włosy i szramę na twarzy. On też ostatni widział Claira.Na nabrzeżu znaleziono płaszcz zaginionego z kieszeniami wypełnionymi pensami i półpensówkami. Prawdopodobnie płaszcz wypłynął, a ciało zostało wessane przez prąd rzeki.

Sherlock Holmes opowiadał historię zniknięcia Claira, gdy dojeżdżali  do Lee, gdzie znajdowała się  posiadłość The Cedars, gdzie już czekała pani Clair na informacje o mężu. Przygotowała w domu dwa pokoje do dyspozycji detektywa, który tam mieszkał do czasi rozwikłania sprawy.

Sherlock był przekonany, że Clair nie żyje. Zdziwił się, gdy jego żona pokazała mu list, jaki otrzymała tego dnia od męża,  w którym było napisane ,, Najdroższa nie obawiaj się. Wszystko skończy się dobrze. Czekaj cierpliwie -Neville''. Do listu był dołączony sygnet. Sherlock przez całą noc nie spał tylko myślał o sprawie.

Rano Sherlock rozwiązał zagadkę i  o czwartej dwadzieścia pięć poprosił Watsona, aby mu towarzyszył w wyprawie do więzienia.

Na miejscu poprosił inspektora Bradstreeta o widzenie z  żebrakiem Bronne'aem, który był aresztowany z powodu zniknięcia Neville'a St Claira z Lee. Żebrak był wyjątkowo brudny. Sherlock obudził więźnia śpiącego w celi i umył jego twarz gąbką. Okazało się, że pod wpływem wody zniknęła nie tylko szrama z twarzy żebraka, ale też cały brud i zdziwionym policjantom ukazał się poszukiwany Nevill St Clair z Lee.

Okazało się, że Nevill St Clair zarabiał na życie jako żebrak. Jego zarobki były wysokie, więc przebierał się codziennie za żebraka. Nie przyznał się przed policją, ponieważ obawiał się skandalu. Opowiedział, że jako młodzieniec pracował jako reporter w londyńskiej gazecie, aby napisać artykuł o żebrakach przebrał się za jednego z nich. Zarobił wówczas duże pieniądze: dwadzieścia sześć szylingów i cztery pensy. 

Potem musiał zdobyć pieniądze na spłatę weksla, więc znowu zaczął żebrać. W ciągu dziesięciu dni zdobył  pieniądze i spłacił dług.  Potem nie potrafił pracować za dwa funty tygodniowo, skoro wiedział, że jako żebrak zarobi je w jeden dzień. Porzucił posadę dzienikarza i zaczął zarabiać jako żebrak. Jego tajemnicę znał tylko właściciel palarni opium- Lascar , u którego wynajmował pokój w Swandam Lane. W nim też  przebierał  się za żebraka.

W tym pokoju zobaczyła go żona, w chwili, w której zdejmował przebrania żebraka, krzyknął ze zdziwienia i szybko odskoczył od okna. Żona sądziła, że krzyczy on ze strachu, a ktoś odciągnął go siłą od okna. 

Nevill St Clair wyrzucił szybko płaszcz przez okno do rzeki – Tamizy. Potem poprosił Lascara, aby nie zdradziłjego tajemnicy. Dał mu też sygnet i list do żony. Potem w przebraniu żebraka ukrywał się w więzieniu. Inspektor Bradstreet obiecał, że nie nagłośni sprawy oraz nie ukarze Claira, pod warunkiem, że nie będzie już żebrał. Sprawa została wyjaśniona, dzięki przenikliwości Sherlocka Holmesa.