Wątłusz Pierwszy charakterystyka

Wątłusz Pierwszy charakterystyka

Bohaterem powieści ,, Sposób na Alcybiadesa ’’ Edmunda Niziurskiego  był Wątłusz Pierwszy uczeń klasy jedenastej. Wyróżniał się wśród kolegów muskularną budową ciała oraz niezwykła siłą. Uprawiał boks i zdaniem Dziadzia należał do klasy czwororęcznych.

Wątłusz  Pierwszy przestał uprawiać boks, odkąd został pokonany przez swojego młodszego brata Wątłusza Drugiego oraz  wchodzącą gwiazdę boksu Szlaję.  Wątłusz twierdził, że jest delikatny,  a swoją przegraną uzasadniał zbytnią wrażliwością. Tłumaczył kolegom : ,, podczas ostatniej walki ze Szlają bardzo się wzruszyłem, bo Szekspir czytał na lekcji wypracowanie o Janku Muzykancie. Pomyślałem sobie, że ja też jestem takim Jankiem Muzykantem i że tylko brak mi skrzypiec, i przez całą walkę żałowałem, że moja pięść nie jest smyczkiem, a nos Szlai kontrabasem. ’’.

Wątłusz Pierwszy znajdował  się w stanie ,, rozbicia zasadniczego''. Najlepszym tego dowodem jest, że został poetą. Niewykluczone było także, iż będzie próbował swych sił winnych dyscyplinach artystycznych. Zainteresował się muzyką i  pytał kolegów, gdzie można kupić instrumenty dęte.  Dzięki muzyce zamierzał  walczyć z przygnębieniem, sama poezja mogła nie wystarczyć, aby mu pomóc. Rozmawiał też z Szekspirem na temat sztuki, co świadczyło, że interesuje go teatr.

Ósmoklasiści, gdy zobaczyli  Wątłusza byli zaskoczeni jego wyglądem:   ,, Na pierwszy rzut oka zdawało się, że to nie żywy człowiek, a posąg. Zza gęstwiny gałęzi prześwitywało martwe, kamienne jakby oblicze z czerwonymi i złotymi liśćmi w rozwichrzonych włosach. Nieruchome oczy patrzyły w ziemię. Przypominał posępnego ptaka marabuta. Pobladł, jego ptasia twarz wyszlachetniała  , usta wykrzywiły się boleśnie w podkowę, wzrok przygasł, oczy zmętniały’’.

Wątłusz sprzedał ósmoklasistom SPONĘ, jednak sam przyczynił się do jej stworzenia. Powtarzał klasę w wyniku sprawdzania sposobów na profesorów.

Watłusz twierdził, że odkąd  poświęcił się sztuce, szuka samotności i wydarzenia szkolne nie docierają do jego  świadomości.

Myślę, że Wątłusz Pierwszy to barwna postać, nie tylko świetny bokser, ale też artysta.