Przygody Sherlocka Holmesa streszczenie

PRZYGODY SHERLOCKA HOLMESA

Rozdział I. Skandal w Bohemii

1. Doktor Watson poświęcił się całkowicie obowiązkom małżeńskim, więc nie widział się z Sherlockiem Holmesem już trzy tygodnie. 20 marca 1988 roku wracał od pacjenta, więc odwiedził detektywa. Sherlock od razu wydedukował, że doktor zaczął znowu przyjmować pacjentów, a także wspomniał o niedbałej służącej doktora Watsona. Doktor był zaskoczony jego umiejętnością dedukcji, ponieważ jego żona dała właśnie wypowiedzenie służącej Mary Jane.

Później detektyw pokazał doktorowi list, który zapowiadał pojawienie się za kwadrans dwudziesta dżentelmena potrzebującego  pomocy w delikatnej sprawie. Sherlock  Holmes wydedukował na podstawie liter utkanych na fakturze papieru, że papier został wyprodukowany w Bohemii, a osoba, która pisała list jest zamożnym Niemcem. (składnia zbudowanych zdań była charakterystyczna dla języka niemieckiego ).  Po chwili przyjechał tajemniczy nieznajomy bogato ubrany powozem z parą koni,  z których każdy,  zdaniem Sherlocka,  kosztował sto pięćdziesiąt gwinei.

Mężczyzna, który pojawił się w domu Holmesa miał metr dziewięćdziesiąt wzrostu atletyczną budowę ciała  oraz przedstawił się jako hrabia von Kramm.  Holmes zwrócił się jednak do gościa jak do przedstawiciela królewskiego rodu : ,,wasza wysokość’’. Wtedy zaskoczony przenikliwością  detektywa nieznajomy przyznał się, że jest królem.  Sherlock już wiedział, że to  Wilhelm Gotsreich  Sigismond von Ormstein, wielki książę Cassel –Felstein i spadkobierca króla Bohemii. 

Król prosił o pomoc i dyskrecję w delikatnej sprawie :  nawiązał romans  w Warszawie z  Ireną Adler – primadonną Opery Cesarskiej w Warszawie, która obecnie mieszkała w Londynie. Dama posiadała  kompromitujące zdjęcie przedstawiające króla razem z nią. Wilhelm  Gotsreich   próbował to zdjęcie bezskutecznie odzyskać: dwukrotnie włamywacze, wynajęci przez niego,  przeszukali jej dom, raz ukradziono jej bagaż w czasie podrózy, dwa raz została zatrzymana. Zdjęcia nie znaleziono.

Irena Adler groziła, że wyśle zdjęcie w dniu ogłoszenia publicznie zaręczyn narzeczonej Wilhelma  – Klotyldzie Lothman von Saxe-Meningen  – córce króla Skandynawii.  Rodzina narzeczonej słynęła z surowych zasad, po ukazaniu się zdjęcia z całą pewnością odwołałaby ślub.  Do ogłoszenia zaręczyn zostały trzy dni. Król był zrozpaczony.  Król zatrzymał się w hotelu  i czekał na wiadomości od Sherlocka Holmesa.

2. Następnego dnia Watson pojawił się na Baker Street i czekał na detektywa. Sherlock pojawił się w przebraniu stangreta. Opowiadał Watsonowi, że jako stangret poszukujący pracy  odnalazł willę Briony Lodge, w której mieszkała Irena Adler. Potem pomógł jej stajennym oczyścić konie, dzięki czemu zdobył niezbędne informacje na temat ich pracodawczyni.  Irena Adler śpiewa na koncertach, codziennie wyjeżdża powozem o piątej i wraca o siódmej na kolację. Odwiedza ją przystojny mężczyzna – prawnik Godfrey Norton z Inner Temple.

W czasie gdy Sherlock obserwował dom Adler , nagle pojawił się tam dżentelmen, który przekonywał do czegoś panią Adler. Potem wskoczył do doróżki i kazał się zawieść jak najszybciej do kościoła św. Moniki . Potem podjechało pod dom lando ( powóz ) , do którego wsiadła Irena Adler.  Dała stangretowi pół suwerena, jeżeli dotrze do kościoła św. Moniki  w ciągu dwudziestu minut.

Sherlock w przebraniu stangreta pojechał do kościoła św. Moniki dorożką.  Na miejscu okazało się, że ksiądz nie chce udzielić ślubu parze młodej :  Irenie Adler i Godfreyowi Nortonowi,  ponieważ brakowało świadka. Sherlock został poproszony o zostanie świadkiem,  za co otrzymał suwerena od Ireny Adler.

Po powrocie do domu Sherlock poprosił Watsona o pomoc w planie zdobycia  kompromitującej fotografii. Detektyw zamierzał zmusić Irenę Adler, aby ją mu pokazała.  W tym celu na dany przez Sherlocka znak doktor miał wrzucić do domu Ireny Adler rakietę dymną, potem wszcząć alarm z powodu pożaru.

Kilka minut później  Sherlock przebrał się za księdza i razem z Watsonem pojechali do willi Briony Lodge.  Gdy Adler podjeżdżała w powozie pod swoją willę, wybuchła sprzeczka ,  mężczyźni stojący pod bramą zaczęli kłócić się o pierwszeństwo w otwarciu drzwi od powozu. Sprzeczka przerodziła się w bójkę i nagle Irena Adler była w niebezpieczeństwie. Wtedy wkroczył Sherlock pomógł kobiecie oraz przy pomocy czerwonej farby udawał, że jest ranny. Irena poprosiła, aby wniesiono rannego do saloniku. Nie wiedziała, że mężczyźni, którzy brali udział w bójce byli wynajęcie przez Holmesa.   Przy pomocy Watsona, który wrzucił do salonu rakietę dymną sfingowano pożar. Irena Adler pobiegła do prawego sznura dzwonka, gdzie we wnęce za przesuwanym panelem była ukryta fotografia. W ten sposób Sherlock dowiedział się, gdzie dama ukrywa zdjęcie.

Po odwołaniu pożaru  odłożyła zdjęcie na miejsce, a detektyw zadowolony wrócił do domu. Postanowił, że zawiadomi króla i pojawi się razem z nim o ósmej rano następnego dnia w willi Ireny Adler.

3 .Rano pojawił się król Bohemii w mieszkaniu na Baker Street i razem z Sherlockiem i Watsonem wyruszyli do wilii Briony Lodge.  Tam przywitała ich służąca, która spodziewała się detektywa. Wszyscy byli zaskoczeni. Ireny Adler nie było, wyjechała do Europy  z mężem. Jednak w skrytce, w której spodziewał się Sherlock  znaleźć kompromitującą fotografię znalazł  zdjęcie i list od Ireny Adler. Napisała, że domyśliła się,  że Sherlock Holmes został wynajęty przez króla Bohemii. Obiecała, że nigdy nie wykorzysta fotografii króla oraz przesłała swoje zdjęcie. Król był zadowolony z takiego przebiegu zdarzeń i zamierzał zapłacić detektywowi za pomoc. Sherlock Holmes czuł tak wielki podziw dla błyskotliwości Ireny Adler,  że zażądał  tylko jej zdjęcia.