Opis Akademii pana Kleksa

Akademia pana Kleksa znajdowała się na samym końcu ulicy Czekoladowej i zajmowała  duży trzypiętrowy gmach, zbudowany z kolorowych cegiełek. Najbardziej niezwykłym miejscem było trzecie piętro, gdzie  były  przechowywane  tajemnicze i nikomu nieznane sekrety pana Kleksa. Nikt nie ma prawa tam wchodzić,  nie można było tak wejść schodami. Prowadziły  one tylko do drugiego piętra i sam pan Kleks dostawał się do swoich sekretów przez komin. Na parterze mieściły  się sale szkolne, w których odbywały się lekcje.  Na pierwszym piętrze znajdowały się   sypialnie i wspólna jadalnia, w których mieszkali uczniowie Akademii. Na najwyższym,  drugim piętrze mieszkał  pan Kleks z Mateuszem  w jednym pokoju. Wszystkie pozostałe były  pozamykane na klucz.

Gmach akademii mieścił  się w ogromnym parku, pełnym różnych dołów, jarów i wąwozów, i otoczona była wysokim murem.  Pan Kleks zakazał wychodzić poza niezwykły  mur.  który po tej stronie, która biegła wzdłuż ulicy, był zupełnie gładki. Tylko pośrodku znajdowała  się duża oszklona brama. Natomiast w trzech pozostałych częściach muru mieściły  się  jedna obok drugiej żelazne furtki, pozamykane na małe srebrne kłódeczki.

Wszystkie te furtki prowadziły  do rozmaitych sąsiednich bajek, z którymi pan Kleks był w bardzo dobrych i zażyłych stosunkach. Na każdej furtce znajdowała się  tabliczka z napisem wskazującym, do której bajki prowadzi. Były tam wszystkie bajki pana Andersena i braci Grimm, bajka o dziadku do orzechów, o rybaku i rybaczce, i wilku, który udawał żebraka, o sierotce Marysi i krasnoludkach, o Kaczce-Dziwaczce i wiele innych. Nikt nie wiedział dokładnie, ile było tych furtek. W czasie ich liczenia można było się łatwo pomylić i  po chwili nie wiadomo już było, co się naliczyło przedtem. Tam gdzie powinno być dwanaście, wypadało  nagle dwadzieścia osiem. Tam gdzie zdawałoby się, że jest dziewięć, było  trzydzieści jeden albo sześć. Nawet Mateusz nie wiedział , ile jest tych bajek, i  mówił, że „oże o, a oże eście”, co znaczy, że może sto, a może dwieście. Kluczyki od furtek przechowywał  pan Kleks w dużej srebrnej szkatule i zawsze wiedział , który z nich do której kłódki pasuje.

Szkoła pana Kleksa to niezwykłe i tajemnicze miejsce. Opis Akademii pana Kleksa to niełatwe zadanie.

2 thoughts on “Opis Akademii pana Kleksa”

1. aleksandra pisze:

akademia pana kleksa mieściła się przy ulicy czekoladowej.pan kleks był nauczycielem,kucharzem i właścicielem akademii.na pierwszym piętrze znajduje sie wspulna jadalnia , sale lekcyjne i sypialnie .

2. onti pisze:

akademia mieści się na ul. czekoladowej