Krótka charakterystyka Balladyny


            Balladyna jest tytułową bohaterką tragedii Juliusza Słowackiego.  To prosta dziewczyna córka ubogiej wdowy. Ma młodszą siostrę Alinę, która jest jej zupełnym przeciwieństwem.

Balladyna wyróżnia się swoją urodą, słynie z wyjątkowego wdzięku. Siostra Aliny to piękna brunetka o jasnej jak alabaster, gładkiej cerze (Kirkor mówi o niej „starsza jak śniegi”, „ta z alabastrów”, „ma pod rzęsą węgle”, „jako noc biała nad rankiem”).

Charakteryzuje się  wyjątkową ambicją – chce zdobyć władzę i dla osiągnięcia celu nie cofa się nawet przed zbrodnią.  Traktuje bliskich jako narzędzie do realizacji własnych celów. Chłodna, rodzina nic dla niej nie znaczy. Bez żadnych skrupułów zabija najpierw siostrę, potem męża, a na koniec wypiera się biednej, schorowanej matki. Nikogo nie kocha i nie szanuje oprócz samej siebie.

                         Balladynę można nazwać wielką egoistką myśli tylko o sobie. Jej marzenia kręcą się tylko wokół władzy i bogactwa. Działając, nie bierze pod uwagę tego, że swoim zachowaniem może ranić innych. Działa tak szybko, jak myśli, nie biorąc pod uwagę konsekwencji swoich czynów, jest bardzo impulsywna.  Zazdrosna o siostrę – nie może znieść myśli, że to Alina mogłaby zawładnąć sercem księcia. Traktuje ją jak rywalkę i darzy jedynie nienawiścią, nie ma w niej żadnych siostrzanych uczuć. W jej życiu nie ma miejsca na pracę, jako córka wdowy była leniwa, kiedy tylko mogła wyręczała się siostrą i matką. W wyścigu o dzban malin przegrywa zresztą z pracowitą Aliną. Balladyna  jest nie tylko fałszywa, ale i  dwulicowa. Wie, że Kirkor jest jej szansą na spełnienie marzeń, obiecuje mu więc miłość i wierność, choć tak naprawdę zależy jej jedynie na władzy i jego pieniądzach. Okrutna wobec swoich bliskich i poddanych.  Balladyna to żądna władzy młoda kobieta, aby ją zdobyć nie cofnie się nawet przed zbrodnią.  Jej decyzje są przemyślane, potrafi samodzielnie podejmować działania przybliżające ją do osiągnięcia władzy i bogactwa. Cechuje ją niezwykła odwaga oraz determinacja w działaniu. Jest złą dziewczyną kiedy zostaje żoną księcia, zaczyna wstydzić się swojego pochodzenia i biednej, schorowanej matki (nie chce wpuścić jej do pałacu).

                Balladyna to młoda żona, siostra, córka i królowa, w żadnej z tych ról nie wywiązała się dobrze. Przeciwnie swoim bezwzględnym postępowaniem udowodniła, że nie zasługuje na szacunek . Budzi strach oraz przerażenie, jest postacią tragiczną.