Streszczenie Momo

  MOMO
  czyli osobliwa historia o złodziejach czasu  i o dziecku, które zwróciło ludziom skradziony im czas

  CZĘŚĆ PIERWSZA
  Momo i jej przyjaciele

  Rozdział pierwszy
  Wielkie miasto i mała dziewczynka

         Pewnego dnia w ruinach amfiteatru zamieszkała mała dziewczynka Momo. Była mała i szczupła, dlatego nie można dokładnie były stwierdzić, ile ma lat, osiem czy już dwanaście. Miała czarne oczy i tego samego koloru stopy, ponieważ prawie zawsze chodziła na boso.

       Po ruiną sceny znajdowało się kilka komórek, do których można było się dostać przez dziurę w zewnętrznym murze. W jednej z nich Momo zamieszkała. Pewnego dnia przyszli do niej mężczyzna oraz kobieta z sąsiedztwa, byli dobrymi, ubogimi ludźmi. Momo bała się, że ją wypędzą, ale oni tylko pytali o jej rodziców. Dowiedzieli się, że nikt na Momo nie czeka, nie ma rodziców, ani domu. Momo nie zgodziła się na propozycję powiadomienia policji oraz odesłania jej do domu dziecka. Twierdziła, że już tam mieszkała, ale są tam kraty w oknach, dzieci są codziennie bite bez powodu. Uciekła stamtąd przez mur i nie chce wracać.      

        Sąsiedzi postanowili pomóc Momo. Uprzątnęli i doprowadzili do porządku na wpół zawaloną kamienną komórkę, w której mieszkała Momo. Jeden z nich, z zawodu murarz, zbudował nawet małą kamienną kuchenkę, sąsiedzi znaleźli też zardzewiałą rurę do pieca. Stary cieśla zbił parę desek ze skrzynek i zrobił stoliczek z dwoma krzesełkami.Sąsiadki przyniosły wysłużone, żelazne łóżko, tylko trochę podarty materac i dwa koce. Kamienna dziura pod sceną ruiny zamieniła się w wygodny pokoik. Murarz, obdarzony zdolnościami artystycznymi, wymalował jeszcze na ścianie ładny obraz przedstawiający kwiaty. A potem przyszły dzieci tych ludzi i przyniosły, co się dało do jedzenia, jedno kawałek sera, drugie kromeczkę chleba, trzecie trochę owoców Tego wieczoru można było urządzić w amfiteatrze prawdziwą ucztę na cześć wprowadzenia się Momo. Był to początek przyjaźni Momo z sąsiadami.

  Rozdział drugi
  Niezwykła właściwość i zupełnie zwykła kłótnia

         Momo była zadowolona, ponieważ od kiedy poznała nowych przyjaciół miała zawsze co jeść, często odwiedzali ją znajomi. Cieszyła się też dużym uznaniem, bo jeżeli ktoś miał jakiś problem zawsze mówiono,, Idźże z tym do Momo!". Momo potrafiła słuchać, dlatego wszyscy przychodzili do niej z problemami. Opowiadając Momo o swoich problemach, nagle wpadali na pomysł, jak je rozwiązać.