Dokonaj oceny postawy bohatera i tych, którzy przyczynili się do dokonania zbrodni- Klątwa starej stróżki/

 Dokonaj oceny postawy bohatera i tych , którzy przyczynili się do dokonania zbrodni.

      W morderstwo żony Harrego Louis było zaangażowanych kilka osób. Charakteryzowali się bezwględnością oraz żądzą zdobycia pieniędzy. Harry z zimną krwią wymyślił plan zdobycia majątku dzięki intratnemu małżeństwu. Tylko Bella Edge, córka aptekarza, była sympatia Harrego,  uczestniczyła z planie z powodu dawnej symaptii do niego. Towarzysze zbrodni męża Louis to pozbawienie zasad moralnych złoczyńcy, którzy przyczynili się dla pieniędzy do śmierci młodej żony Harrego.

      Dozorczyni została przekupiona, przez Harrego. Harry’emu Laxtonowi podobała się Bella Edge — pełna życia brunetka, miała podobny typ urody,  jak siostrzenica doktora , Clarice. Tymczasem jego żona Louis, była w zupełnie innym typie — niezaradna blondynka — całkiem nie w jego guście. Ożenił się z nią tylko dla pieniędzy. I również z tego powodu ja zamordował. Chciał zatrzymać pieniądze swej żony i ożenić się z  Clarice. To była bardzo dobrze zaplanowana w czasie zbrodnia — żeby pracownicy piekarza mogli być świadkami. Zobaczyli starą kobietę i oczywiście temu przypisali przestrach konia. Prawdopodobnie jednak  Harry strzelił  z wiatrówki albo z procy w momencie, gdy koń mijał bramę. Koń poniósł i zrzucił panią Laxton. Mogła ponieść śmierć w wyniku upadku, ale tego Harry nie był pewien, więc miał przygotowany silny narkotyk, który mu załatwiła dawna miłość pani Bella Edge. Gdyby jego żona przeżyła wypadek, wystarczyłoby podać podać narkotyk, wszyscy przypuszczaliby, że zginęła z powodu upadku z konia.
Doktor Haydock domyślił się, że Haryy jest mordercą,w chwili,  gdy  podczas rozmowy wypadła mu z kieszeni strzykawka do robienia podskórnych zastrzyków. W czasie sekcji zwłok znaleziono we krwi Louis strofantynę. U Harrego Laxtona też znaleziono strofantynę, a przesłuchiwana przez policję Bella Edge załamała się i przyznała, że mu ją dostarczyła. W końcu pani Murgatroyd wyznała, że to Harry Laxton wynajął ją do robienia tych,,  historii z przeklinaniem”.

      Harry Laxton to bezwględny egoista, który postanowił zdobyć majątek nie ciężką pracą, a dokonując zbrodni. To człowiek wyrahowany, bez honoru oraz zasad moralnych. Zasługuje na potępienie oraz powinien ponieść surową karę za dokonaną zbrodnię.