Jak biblijna historia o Adamie i Ewie wpływa na współczesne myślenie o pozycji kobiety..

Jak biblijna historia o Adamie i Ewie wpływa na współczesne myślenie o pozycji kobiety  ?

Współcześnie w kulturze zachodniej można spotkać poglądy wskazujące kobietę jako źródła zła, jednak współcześni poeci, pisarze czy filozofowie postrzegają kobiety przede wszystkim jako źródło inspiracji czy natchnienia.dzisiaj w religii uległość Ewy wobec pokus zła nie odnosi się tylko do kobiet, ale raczej do wszystkich ludzi, którzy poddają się pokusom grzechu. Jednak biblijny obraz Ewy skazującej ludzkość na śmiertelność oraz cierpienie wpłynął znacząco na postrzeganie kobiety.

Jeszcze w średniowieczu nawiązanie do biblijnego grzechu znajdują olbrzymi wpływ na sposób życia kobiet.  Średniowiecze nazywane było cywilizacją mężczyzn, powodem takiego określenia była dominująca pozycja rycerstwa jako grupy społecznej.Ówczesna teologia chrześcijańska traktowała kobietę jako źródło zła, wynikające z podatności na jego podszepty, kobieta była traktowana jako gorsza od mężczyzny, utożsamiano ją z cielesnością, prowadzącą do grzechu.  Kobieta zostaje zdegradowana do sfery profanum.Takie spojrzenie na kobietę, jako istotę słabą, ale też traktowaną jako kusicielką, jako przyczynę zła ma swoje korzenie i uzasadnienie w Biblii. Ewa kusząc Adama namawia go do zerwania zakazanego owocu. Ewa- kobieta staje się przyczyną zburzenia wewnętrznej harmonii i szczęścia, jaką zostali pierwsi ludzie obdarowani przez Boga. To kobieta pierwsza ulega pokusie, skazując człowieka na śmiertelność oraz wewnętrzny niepokój.  W średniowieczu kobieta jako przyczyna zła była kontrolowana, między innymi jej działania zostały ograniczone, nie mogła odkrywać odkrytych włosów między duchownymi, siedzieć podczas uczty miedzy nimi. W X wieku zabraniano kobietom śpiewać w kościele.

Jeszcze w XVIII wieku postrzegano kobietę jako mniej ważną od mężczyzny. Kobieta jako  istota słaba, gorsza, ulegająca pokusom ,podobnie jak biblijna Ewa, nie mogła sprawować decydującej roli jako opiekunka dzieci, taką rolę pełnił ojciec.

Zmiany  w traktowaniu kobiet, nadając im uprawnienia, sprawiła rewolucja francuska.

W XIX i XX wieku kobiety musiały walczyć o swoje prawa, w świadomości społecznej były słabe, grzeszne, głównym argumentem na potwierdzenie tej tezy jest w dalszym ciągu nawiązanie do Biblii.  Na początku XX wieku ruchy sufrażystek walczyły o przyznanie kobietom większych praw.  Późniejsze ruchy feministyczne przynosiły kolejne przywileje dla kobiet, czyli dostęp do edukacji, pracy, a także prawo do takiej samej płacy jak mężczyźni. W państwach, gdzie chrześcijaństwo było obowiązującą religią trudno było walczyć z biblijnym obrazem  Ewy- kobiety, słabej, będącej źródłem zła.

Współcześnie  dalej kobiety walczą o swoje prawa, niejednokrotnie można jednak dostrzec sposób postrzegania kobiety jako złej, będącej przyczyną nieszczęść.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.