Charakterystyka Momo

Charakterystyka Momo

Dziewczynka mieszkająca w ruinach amfiteatru jest tytułową bohaterką powieści Michaela Ende ,, Momo ‘’ .

Gdy pojawiła się w mieście wyglądała bardzo oryginalnie. Dziewczynka różniła się wyglądem od swoich rówieśników i mogła przerażać ludzi przywiązujących wagę do czystości i porządku. Momo była mała i dość chuda, tak że trudno było rozpoznać, czy ma osiem, czy może już dwanaście lat. Wyróżniała ją burza niesfornych, kruczoczarnych loków wyglądała jakby nigdy jeszcze nie dotknął jej grzebień ani nożyczki. Miała duże, prześliczne, również czarne oczy i tej samej barwy stopy, bo prawie zawsze chodziła boso. Tylko czasem w zimie wkładała trzewiki, ale były one nie od pary, a poza tym o wiele za duże na nią. Spódniczka była zszyta z rozmaitych kolorowych łat i sięgała jej do kostek. Momo nosiła też stary, o wiele za obszerny męski kubrak z zawiniętymi rękawami. Momo nie chciała ich obciąć, bo zawczasu pamiętała o tym, że jeszcze urośnie. Nie chciała go oddać, bała się, czy znajdzie jeszcze w przyszłości taki ładny i praktyczny kubrak z tyloma kieszeniami.

Momo miała niezwykła umiejętność: umiała słuchać. Słuchała w taki sposób, że jej rozmówcy nabierali pewności siebie i sami znajdowali rozwiązania najtrudniejszych spraw. ,, Momo umiała tak słuchać, że ludzie bezradni albo niezdecydowani nagle dobrze wiedzieli, czego chcą. Albo że nieśmiali nagle czuli się swobodni i odważni. Albo że nieszczęśliwi i przygnębieni stawali się ufni i radośni. ’’ Dzieci przychodziłu do amfiteatru, ponieważ tylko z Momo mogły świetnie bawić się, przy niej przychodziły im do głowy najlepsze pomysły.

Miała ona dwóch najlepszych przyjaciół, którzy co dzień ją odwiedzali i dzielili się z nią wszystkim, co mieli. Jeden z nich był młody, a drugi stary. I Momo nie umiałaby powiedzieć, którego bardziej lubi. Stary nazywał się Beppo Zamiatacz Ulic, a młody Gigi Oprowadzacz. Dzięki swoim przyjaciołom, a przede wszystkim swojej lojalności. uchroniła ludzi przed Szarymi Panami. Zamierzali pozbawić ją przyjaciół i przekupić prezentami, ale wiedziała, że przyjaciele są ważniejsi niż najdroższe lalki i zabawki. Momo odważnie przeciwstawiła się złodziejom czasu i uratowała ludzi.

Momo to dziewczynka o wyjątkowych zdolnościach, mądra i odważna.