Bohaterowie Dwanaście prac Herkulesa

BOHATEROWIE GŁÓWNI

Herkules Poirot – główny bohater powieści, tym razem sam sobie stawia zadanie wykonania dwunastu prac, które mają nawiązywać do dwunastu prac mitycznego herosa, który nosił to samo imię, z tym, że on zamiast siły ma użyć swojego umysłu.

Doktor Burton – znajomy detektywa, to właśnie pod wpływem rozmowy z nim Herkules Poirot podejmuje się wykonania sławetnego zadania, gdyż w czasie rozmowy z nim poruszony został temat imion i doktor powiedział, że to co robi detektyw to nie jest 12 prac mitycznego herosa.

Panna Lemon – oddana sekretarka detektywa. W pełni profesjonalnie podchodzi do wykonywanych przez siebie zadań.

Georges – lokaj Herkulesa Poirot, któremu powierza wykonywanie różnych drobnych zleceń ułatwiających rozwiązywanie zagadek.

Nadinspektor Japp – długoletni przyjaciel detektywa – pojawia się w kilku opowiadaniach.

Rozdział I Lew z Nemei

Sir Joseph Hoggin – bohater opowiadania Lew z Nemei. Zleca odnalezienie psa Pekińczyka swojej żony. Jednocześnie okazuje się, że próbuje on otruć potajemnie swoją żonę, by móc związać się ze swoją sekretarką.
Lady Hoggin – żona sir Josepha, właścicielka zaginionego pekińczyka.

Panna Amy Carnaby – bohaterka dwóch opowiadań – Lew z Nemei i Stado Geynora. Dama do towarzystwa Lady Hoggin. W pierwszym okazuje się „złoczyńcą”, który porywa pieski, jednak Herkules wielkodusznie nie wydaje jej i pomaga jej i jej siostrze. W drugim opowiadaniu kobieta zwraca się do detektywa z prośbą o pomoc jej przyjaciółce pani Clegg.

Lady Hartfield – była pracodawczyni panny Carnaby, od której ta otrzymała małego pieska rasy pekińczyk.

Pani Harte – właścicielka pensjonatu, w którym były zostawiane pieniądze na okup za pieski.

Pani Samuelson – druga z kobiet, którym ginęły pieski.

Panna Klebe – dama do towarzystwa pani Samuelson.

Emily Carnaby – siostra Amy Carnaby.