Pięć pestek z pomarańczy streszczenie

Pięć pestek pomarańczy streszczenie

Wydarzenia miały miejsce pod koniec września 1887 roku doktor Watson mieszkał z Sherlockiem Holmesem w mieszkaniu  przy Baker Street, ponieważ jego żona wyjechała do ciotki.

W mieszkaniu pojawił się dwudziestodwuletni John Openshaw  , który przyjechał z prośbą o pomoc z Horsham.  Zaczął opowiadać Sherlockowi historię swojej rodziny, aby wprowadzić detektywa w temat sprawy.   Dziadek  Johna miał dwóch synów –   Eliasa i  Josepha. Ojciec posiadał małą fabrykę w Coventry, którą rozbudował w czasie, kiedy wynaleziono rower. Był posiadaczem patentu  na niezniszczalną oponę Openshawa, a jego przedsiębiorstwo odniosło taki sukces, że mógł je sprzedać i na bardzo dobrych warunkach przejść na emeryturę.

Stryj wyemigrował do Ameryki, gdzie został plantatorem na Florydzie, powodziło mu się bardzo dobrze. W roku 1869 lub 1870 wrócił do Europy, gdzie znalazł sobie małą posiadłość w hrabstwie Sussex w pobliżu Horsham.

W 1878 zamieszkał z nim syn jego brata John. Stryj miał pokój – stale zamkniętą rupieciarnię, do której nie pozwalał wchodzić nikomu.

W marcu 1883 roku  stryj otrzymał list z Indii. Gdy otworzył list, wypadło z niego pięć pestek pomarańczy. Na kopercie była powtórzona trzykrotnie litera K. Stryj był przerażony. Tego samego dnia zaprosił adwokata Fordhama z Horsham i sporządził testament, gdzie cały majątek zapisał bratu.

Stryj z całą pewnością bał się, ponieważ większość czasu spędzał w swoim pokoju, za drzwiami zamkniętymi od wewnątrz na klucz. Czasami wybiegał z domu i biegał  po ogrodzie z rewolwerem w dłoni. Po jednej z takich wypraw znaleziono go leżącego twarzą w dół w sadzawce, w głębi ogrodu. Ława przysięgłych zawyrokowała, że było to samobójstwo. John nie wierzył, że jego stryj mógłby odebrać sobie życie. List do stryja nadszedł dziesiątego marca 1883 roku, a śmierć stryja nastąpiła siedem tygodni później.