Charakterystyka Sherlock Holmes

Charakterystyka Sherlock Holmes

Głównym bohaterem opowiadania ,, Pies Baskerville'ów '' Arthura Conana Doyle'a był Sherlock Holmes. Mieszkał przy ulicy Baker Street 221b  w Londynie. Doktor Mortimer Uważał Holmesa za drugiego w Europie eksperta w sprawach kryminalnych, pierwsze zajmował, jego zdaniem, pan Bertillion, ale jako teoretyk.

Znany detektyw podjął się rozwikłania kolejnej trudnej zagadki kryminalnej. Uchodził za specjalistę w kryminalistyce. Słynął ze swojej inteligencji oraz wszechstronnej wiedzy z zakresu biologii, psychologii, matematyki czy chemii. Udoskonalił metodę dedukcyjną w rozwiązywaniu spraw kryminalnych.

Najlepszym przyjacielem oraz pomocnikiem był doktor  John. H. Watson. Wspólnie ze sławnym detektywem rozwikłali niejedną trudną sprawę. Watson bardzo cieszył się, gdy Holmes doceniał jego umiejętności dedukcji. Z kolei Sherlock Holmes był mistrzem dedukcji.  Potrafił  z drobnych szczegółów wysnuć wnioski na temat pochodzenia, zawodu, upodobań, wieku czy przeszłości  obserwowanej osoby.  Słynął jako doskonały obserwator;  zwracał uwagę na każdy szczegół,  mało znaczące dla innych elementy stroju czy  zdarzenia dawały słynnemu detektywowi  podstawę do rozwikłania najtrudniejszych zagadek kryminalnych. W opowiadaniu ,, Pies Baskerville'ów ''  potrafił na podstawie laski doktora Mortimera wywnioskować na zasadach dedukcji, ile doktor ma lat, gdzie studiował, kiedy skończył studia oraz dowiedział się , że Mortimer  porzucił miejski szpital dla wiejskiej praktyki. Swoimi umiejętnościami wyciągania wniosków zadziwiał doktora Watsona.

Nie udałoby mu się pokonać najbardziej niebezpiecznych przestępców, gdyby nie jego niezwykła odwaga. Wiedział, że musi stawić czoło niebezpieczeństwa  oraz groźnym przestępcom. W opowiadaniu ,, Pies Baskerville'ów    mieszkał samotnie na moczarach  pod posiadłością sir Henryka Baskerville Hall , aby jako obiektywny obserwator  uczestniczyć w  wydarzeniach, a także  zmierzyć się z przestępcą osobiście . Dzięki temu detektywowi udało się też zebrać dowody przestępstwa  Stapletona z Merripit House  oraz uratować sir Henryka przed śmiercią.  Sherlock Holmes uwielbiał swoje zajęcie, trudne sprawy najbardziej go interesowały.

Holmes lubił rozważać w samotności każdą sprawę; ,, zbijał wtedy lub popierał swoje własne dowodzenie i wyprowadzał pewne wnioski ''. Lubił samotnie zastanawiać się nad sprawą. Zazwyczaj wtedy siadał w swoim fotelu i palił fajkę. Potrafił rozważać szczegóły sprawy godzinami.

Jedyną wadą Sherlocka, zdaniem Watsona, była jego skrytość. Nie zdradzał planów swoich działań, aż do ostatniej chwili.
Było to ,, wynikiem jego natury despotycznej i samodzielnej, ale i próżności po trosze ''.  Zamierzał wprawić w zdumienie i zachwyt nas swoim geniuszem wywiadowczym. Skrytość wynikała też zapewne z ostrożności, aby nikt nie pokrzyżował mu planów.

 Uważam, że  Sherlock Holmes to genialny detektyw oraz dżentelmen o niezwykłej osobowości.