Czego dowiaduję się o miłości, cierpieniu i śmierci? – na podstawie powieści Erica Emmanuela Schmitta pt. Oskar i pani Róża ?

Czego dowiaduję się o miłości, cierpieniu i śmierci? – na podstawie powieści Erica Emmanuela Schmitta pt. Oskar i pani Róża ?

Refleksje o cierpieniu

1. Człowiek nie może uniknąć cierpienia, choć nie jest w stanie odpowiedzieć, dlaczego.

2. Wprawdzie cierpienie można podzielić na to mniejsze i większe; na to, do którego można się przyzwyczaić i to, do którego przyzwyczaić się w żaden sposób nie można, ale sposób przeżywania cierpienia (odczuwania go jako możliwego do zniesienia i niemożliwego) zależy od indywidualnej wrażliwości każdego człowieka.

Refleksje o śmierci

1. Śmierć to jedyna pewna sprawa w życiu człowieka i może dlatego tak przeraża.

2. Człowiek boi się wielu nieznanych mu, trudnych rzeczy, a spośród nich śmierć jest najtrudniejsza i najbardziej nieznana.

Co oznacza cytat ,, Ludzie boją się umierać, bo odczuwają lęk przed nieznanym.''?

Lęk oznacza uczucie trwogi, obawy przed czymś, strach.
Nieznany to nieznajomy, obcy; niewidziany, niespotykany, niewiadomy.
 
Człowiek może bać się, odczuwać lęk lub być sparaliżowany strachem. Boimy się ciemności, skoku do wody, przykrej rozmowy z rodzicem. Odczuwamy lęk przed chorobą, rozstaniem z bliską osobą,  przed porażką. Myśl o uczestniczeniu w wypadku, krzywdzie, która mogłaby się wydarzyć najbliższej nam osobie czy śmierci wywołuje w nas paraliżujący lęk, potworny strach. Ale najbardziej boimy się tego, czego nie można nazwać, bo nie można się przed tym zabezpieczyć, uchronić. Dlatego boimy się tego, co jest powodem cierpienia, ale najbardziej tego, co jest nam obce. Śmierć jest najbardziej obca. Boimy się śmierci, bo jest ona końcem dobrze nam znanego ziemskiego życia. Wprawdzie umierają wszyscy, ale śmierć każdego człowieka jest tylko jego jednorazowym doświadczeniem. Ponadto nikt nie wie, co czeka nas po śmierci, możemy tylko (lub aż) wierzyć w jakąś inną formę życia.

Co oznacza  cytat, cytat dotyczący choroby i śmierci: ,, Oskarze, z chorobą jest tak jak ze śmiercią. Jest faktem. Nie jest żadną karą.'' ?

Fakt oznacza to, co zaszło lub zachodzi w rzeczywistości, określony stan rzeczy.
Kara to środek represyjny stosowany w stosunku do osób, które popełniły przestępstwo lub w jakikolwiek sposób naruszyły normy prawne lub obyczajowe.
Są kary mniejsze i większe, bo takie są i przestępstwa. Niektóre błahe (raczej przewinienia) i kara za nie może być symboliczna, a inne tak ciężkie, że kiedyś (a w niektórych krajach nadal) karano za nie śmiercią. Śmierć (podobnie jak choroba) byłaby więc karą tylko wtedy, kiedy można by przeprowadzić proste rozumowanie wynikające z doświadczenia, że chorują i umierają tylko ludzie bardzo źli, tylko wielcy przestępcy. Wiemy, że jednak tak nie jest, bo chorują i umierają zarówno źli, jak i dobrzy, więc nie ma związku przyczynowego między karą a śmiercią. Istnienie śmierci (choroby) jest po prostu określonym stanem rzeczy, faktem; czymś, co zachodzi w rzeczywistości, tak jak w rzeczywistości wieje wiatr czy wschodzi słońce. Człowiek nie umiera dlatego, że popełnił jakieś przestępstwo lub naruszył normy.

 

Refleksje o miłości

1.Prawdziwa miłość nigdy nie ustaje. Zakochujemy się w osobie ludzkiej a nie w jakiejś cesze człowieka.

Oskar powiedział : ,, (…)pomyślałem, że właściwie moja żona Peggy może mieć kolor jaki zechce, a ja i tak będę ją kochał. ''

 Jakie znaczenie w miłości ma wygląd zewnętrzny? Co dzieje się w sytuacji, gdy ludzie twierdzą, że miłość wygasła, bo zmienił się kolor osoby kochanej?

Z powodu choroby, skóra Peggy miała odcień niebieskawy. Po operacji, dziewczynka miała już mieć skórę taką, jak inni, ale dla Oskara jej wygląd zewnętrzny nie miał znaczenia.

Zauroczenie wyglądem zewnętrznym nie jest miłością. Cechy zewnętrzne nie są istotne, gdy ludzie prawdziwie się kochają. Człowiek nie zakochuje się w cesze lecz w osobie. Kiedy dochodzi do rozstania, można przypuszczać, że para nie stworzyła związku opartego na miłości.

2.Miłość nie ułatwia nam przeżywania skrajnych doświadczeń, nie wyzwala od cierpienia, a na pewno nie pozwala na pogodzenie się ze śmiercią. Ci, którzy kochają, w trudnych sytuacjach życiowych często są jeszcze bardziej bezradni i bezbronni, niż inni.