Lament świętokrzyski

  Lament świętokrzyski należy  do najświetniejszych polskich utworów poetyckich. Występuje też pod innym tytułem –  Żale Matki Boskiej pod krzyżem, czy też nazywany jest od inciptu, czyli pierwszych słów wiersza – Posłuchajcie, bracia miła....

  To 38-metrowy wiersz z pogranicza gatunków, należy do zbioru Pieśni łysogórskich. Utwór jest monologiem Matki Boskiej, która dzieli się swoimi bolesnymi uczuciami na widok cierpiącego na krzyżu syna.

  Podział na części :

  1. W pierwszej części pieśni Matka Boska kieruje swe skargi do ludzi. Pragnie im opowiedzieć o zbrodni, która się dokonała. Prosi o współczucie, z powodu straty syna, ponieważ bardzo cierpi.

  2. W kolejnej części pieśni zwraca się do Jezusa, którego prosi, aby podzielił się z nią swoim cierpieniem, bólem czyli ranami, ma nadzieję ulżyć w jego cierpieniu.

  3. W następnej części pieśni oskarża archanioła Gabriela, że nie dotrzymał swoich obietnic ; mówił i zmartwychwstaniu, o szczęściu i radości, a teraz okazało się, że Matka Boska musi patrzeć na cierpienie syna.

  4. W czwartej części pieśni Matka Boska apeluje do innych matek o modlitwę do Boga i prośbę, aby nigdy nie musiały doświadczać bóli i cierpienia związanego z męczeństwem i śmiercią własnych dzieci.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.