Beppo Zamiatacz Ulic charakterystyka

Beppo Zamiatacz Ulic charakterystyka

Bohaterem powieści ,, Momo ‘’ i przyjacielem tytułowej bohaterki był Beppo Zamiatacz Ulic. Beppo w rzeczywistości miał inne nazwisko, ponieważ jednak był z zawodu zamiataczem ulic i wszyscy go tak nazywali, więc sam siebie również tak nazywał.

Mieszkał w pobliżu amfiteatru w chatynce, którą sam sobie zbudował z cegieł, kawałków blachy falistej i papy.

Beppo był bardzo niski, a w dodatku zawsze trochę zgarbiony, tak że niewiele tylko przewyższał wzrostem Momo. Wielką głowę, na której sterczała krótka, siwa czupryna, trzymał zawsze nieco pochyloną na bok, a na nosie miał małe okulary.

Niektórzy uważali, że Beppo Zamiatacz Ulic ma trochę ,, źle w głowie ’’. Powodem tego było, że na wszelkie pytania tylko miło się uśmiechał, ale nic nie odpowiadał. Zastanawiał się. I jeśli nie uważał odpowiedzi za potrzebną, to milczał. Jeśli zaś uważał ją za potrzebną, to rozmyślał o niej. Czasem trwało dwie godziny, czasem nawet cały dzień, zanim odpowiedział. Tymczasem, oczywiście, pytający zapominał o swoim pytaniu i słowa Beppa wydawały mu się dziwaczne.

Momo umiała długo czekać i rozumiała, co Beppo mówi. Wiedziała, że się nie śpieszy, aby nigdy nie powiedzieć nieprawdy. Sądził bowiem, że całe nieszczęście świata pochodzi z kłamstw, umyślnych, ale i nieumyślnych, spowodowanych pośpiechem lub niedokładnością.

Co dzień, jeszcze na długo przed świtem, Beppo jechał na swoim starym piszczącym rowerze do miasta, do pewnego wielkiego budynku. Tam czekał z kolegami na dziedzińcu, po czym dawano mu miotłę i wózek i przydzielono którąś ulicę do zamiatania. Beppo lubił te godziny przed świtem, kiedy miasto jeszcze  spało. Pracę wykonywał chętnie i starannie. Wiedział, że jest ona bardzo potrzebna. Kiedy zamiatał ulicę, robił to powoli i rozmyślał.  Były to jednak myśli nie ujęte w słowa i trudno się było nimi z kimś podzielić, jak zapachem, który się tylko wspomina, albo barwą, o której się śniło. Kiedy po pracy Beppo przesiadywał u Momo, tłumaczył jej swoje wielkie myśli. A że ona słuchała go w swój szczególny sposób, język mu się rozwiązywał i wtedy znajdował właściwe słowa.