Karol Baskerville

Sir Karol Baskerville

Sir Karol Baskerville był  kandydatem liberalnym  z hrabstwa Devon. Sir Karol Baskerville mieszkał w Baskerville-Hall od niedawna, lecz jego uprzejmość, hojność i szlachetność zjednały mu szacunek tych wszystkich, którzy mieli z nim do czynienia. Pochodził ze starożytnego , ale podupadłego rodu, odzyskał fortunę swoich przodków  i przywrócił  świetność staremu nazwisku.
Sir Karol, zyskał duży majątek na spekulacjach w Amyce Południowej, a będąc z natury przezornym, nie kusił dalej szczęścia, które mogłoby się odwrócić od niego i powrócił do Anglii.
Przed dwoma laty osiadł w Baskerville-Hall; znane były  jego szerokie plany odnowienia starej siedziby i wprowadzenia ulepszeń w gospodarstwie rolnym. Śmierć przeszkodziła ich urzeczywistnieniu.
Będąc bezdzietnym, pragnął, aby cała okolica korzystała z jego fortuny i niejeden z sąsiadów ma ważne powody do opłakiwania jego przedwczesnego zgonu. Słynął   z hojnych ofiar na instytucje publiczne.
Śledztwo nie wyjaśniło  na początku okoliczności towarzyszących śmierci sir Karola. Krążyły  najdziwaczniejsze legendy, przypisujące  nagły zgon działaniu sił nadprzyrodzonych.
Sir Karol był wdowcem, uważano go powszechnie za dziwaka. Pomimo dużej fortuny, miał przyzwyczajenia proste, skromne. Personel służbowy w Baskerville-Hall składał się z kamerdynera, nazwiskiem Barrymore, jego żony, kucharki i gospodyni w jednej osobie.
Oboje zeznają, że sir Karol miał problemy ze zdrowiem,  rozwijała się w nim choroba serca, objawiająca się bladością, brakiem tchu i częstymi omdleniami. Doktor Jakub Mortimer, przyjaciel i domowy lekarz nieboszczyka, potwierdził te przypuszczenia.
Sir Karol Baskerville miał zwyczaj  był co wieczór, przed pójściem na spoczynek, przechadzać się po słynnej alei wiązów przed zamkiem. Tam też zginął na atak serca, po tym gdy przeraził się widząc ,, piekielnego psa '' Stapletona.