W kontekście dramatu pod tytułem „Król Edyp”, a także mitu o rodzie Labdakidów, wyjaśnij na czym polega tragizm głównego bohatera.

W kontekście dramatu pod tytułem „Król Edyp”, a także mitu o rodzie Labdakidów, wyjaśnij na czym polega tragizm głównego bohatera.

Główny bohater  dramatu antycznego Edyp jest bohaterem tragicznym, jego tragizm polega na pozbawienia prawa do dokonywania  właściwych wyborów. Edyp niezależnie od tego jaką decyzję podejmie, jaką drogą wybierze skazany jest na niepowodzenie, każdy jego wybór prowadzi do tragedii.

Losem Edypa i jego rodziny rządzi fatum, o nieuchronności przeznaczenie został jako pierwszy poinformowany  Lajos, który dowiedział się w wyroczni w Delfach o okrutnym losie, jaki go spotka. Perspektywa śmierci z rąk własnego syna tak przestraszyła króla Teb, że postanowił porzucić dziecko  w górach na pewną śmierć. Nie był świadomy, że sługa, któremu powierzył to zadanie zlitował się nad losem niemowlaka i oddał go pasterzowi.  Dzięki  jego wrażliwości i dobroci dziecko zostało oddane na wychowanie Melope i Polibosowi, królowi

Edyp wychowany przez władców Koryntu dowiaduje w wyroczni Apollina o jego przeznaczeniu, zabije własnego ojca oraz ożeni się z matką. Syn Lajosa nie może pogodzić się z takim okrutnym losem, postanawia zmienić wyroki boskie. Nie zdaje sobie sprawy, że nie może uciec przed przeznaczeniem.  Jego kolejne wybory, czyli ucieczka z Koryntu oraz pokonanie Sfinksa tylko zbliżają go do wypełnienia przeznaczenia. Tragizm bohatera polega na niemożności zmiany wyroków boskich, nie można przed nimi uciec, Edyp pełen pychy, czyli hybris podejmuje taką próbę, ale kończy  się ona niepowodzeniem. Zbliża go tylko do  wypełnienia się okrutnego losu, prowadzi do nieuchronnej tragedii.

Edyp do końca nie jest świadomy swoich win, dopiero zarazy, choroby i nieszczęścia, które zostały zesłane na Teby stają się początkiem drogi do odkrycia prawdy. A będzie ona przerażająca, Edyp dowiaduje się, że jest mordercą ojca Lajosa oraz ożenił się z matką Jokastą. Sam wymierza sobie karę,  opuszcza Teby oślepiony z poczuciem przegranej. Tragizm Edypa polega na jego osobistej klęsce, nie udało mu się uciec przez przeznaczeniem,  próba zmiany swojej przyszłości tylko zbliża go do wypełnienia fatum.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.